1. listopadu 2011 9:52, aktualizováno  10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové prý pomoc sabotují, trhy padají

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN/FRANKFURT Západoevropské akcie zahájily dnešní obchodování výrazným propadem, burzy v Itálii a ve Francii ztrácejí více než tři procenta. Reagují tak na překvapivé pondělní rozhodnutí řeckého premiéra nechat o přijetí finanční pomoci Řecku rozhodnout občany v referendu. Trhy se obávají, že tento krok by mohl krizi v eurozóně ještě prohloubit, neboť většina Řeků podle průzkumů pomoc nechce.

Panevropský index FTSEurofirst 300 asi hodinu po zahájení obchodování odepisoval 2,7 procenta a pohyboval se kolem 969 bodů. Na trzích se šíří obavy, že riziko chaotického státního bankrotu Řecka je teď vyšší, než kdy jindy.

ČTĚTE VÍCE K PLÁNOVANÉMU REFERENDU:

"To riziko spočívá v tom, že když Řekové řeknou 'ne', úplně to vykolejí všechny dosavadní snahy o záchranu. Vzhledem k tomu, že hlasovat se bude až v lednu, můžeme zapomenout na tradiční růst akciových trhů před koncem roku," poznamenal jeden z makléřů na burze v Paříži, jehož cituje agentura Reuters.

Index evropských bankovních titulů odepisoval 5,3 procenta, a smazal tak veškeré zisky, které nabral po summitu eurozóny. Na něm se mimo jiné dohodlo, že banky dobrovolně odepíšou polovinu řeckých dluhopisů, které mají v portfoliích. Dohoda je součástí širšího plánu na záchranu eurozóny před dalším šířením dluhové krize.

Kellnerova banka spadla o 20 procent

Akcie francouzské Société Générale odepisovaly přes 11 procent, stejnou ztrátu měla i Crédit Agricole. Německá Deutsche Bank ztrácela více než sedm procent, Commerzbank asi devět procent. Akcie řecké Piraeus, kde drží menšinový podíl investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, spadly o více než 20 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud řečtí voliči ten nepopulární záchranný plán odmítnou, může to vést až k tvrdému bankrotu. Banky by pak mohly být donuceny odepsat až 75 procent řeckého dluhu," upozornil analytik bankovního sektoru Andrew Lim z finančního ústavu Espirito Santo v Londýně. O své nároky by se přihlásili držitelé úvěrových swapů CDS, což jsou pojistky pro případ, že Řecko dluhy nesplatí.

Němci jsou rozčarováni

Řecko má potíže dostát svým závazkům, koordinovaný postup ostatních členů eurozóny ale sliboval, že Řecko se tvrdému bankrotu vyhne. Dosavadní snaha eurozóny dávala šanci na řízený bankrot, v jehož rámci by Řecko část závazků odepsalo a u části z nich by prodloužilo nebo jinak upravilo splatnost.

"Jestli dojde na tvrdý bankrot, zhorší to situaci Itálie a Španělska," řekl analytik Lim. "Prostě se tím zvyšuje riziko, že na cestu pádu se vydá také Itálie. A to je opravdu vážný problém," doplnil.

Hlavní německý index DAX ztrácel zhruba 3,6 procenta a pohyboval se kolem 5923 bodů. Podobně francouzský CAC 40 odepisoval asi 3,1 procenta na 3143 bodů, burza v Miláně podle indexu FTSE MIB oslabovala asi o 4,1 procenta na 15.380 bodů. Index aténské burzy Athex ztrácel 6,5 procenta na 756 bodů.

Rozčarováni z pondělního rozhodnutí řeckého premiéra Jorga Papandrea jsou především Němci. Rainer Brüderle, bývalý ministr hospodářství a šéf frakce FDP v německém parlamentu, řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk, že je rozčílen. "To je opravdu zvláštní," řekl k rozhodnutí řeckého premiéra.

Prudce dolů se po zahájení vydaly také akcie těžebních firem. Například společnost Xstrata oslabovala o 4,7 procenta, akcie nadnárodního koncernu BHP Billiton odepisovaly 3,1 procenta.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.