29. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové schválili úsporná opatření. Po sto letech dostanou úředníci vyhazov

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY Řecký parlament v neděli noci schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s propuštěním tisíců státních zaměstnanců. Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru v objemu 8,8 miliardy eur (asi 226 miliard Kč).

Hlasování předcházely demonstrace tisíců lidí před budovou parlamentu v Aténách.

Nové škrty otevírají cestu k vůbec prvnímu propuštění státních zaměstnanců za posledních více než sto let, napsala agentura AP. Asi 2000 zaměstnanců státní sféry bude propuštěno do konce května, dalších 2000 do konce roku a 11.500 dalších do konce roku 2014. Celkem tak o práci přijde 15.500 lidí zaměstnávaných státem.

ČTĚTE VÍCE:

Soubor škrtů podle očekávání prošel hladce díky podpoře tří stran tvořících řeckou vládní koalici. Ruku pro něj zvedlo 168 z celkem 300 poslanců řeckého parlamentu, 123 hlasovalo proti. Vysocí představitelé eurozóny se podle agentury Reuters sejdou v pondělí, aby schválili vyplacení části pomoci v částce 2,8 miliardy eur.

Ministři financí eurozóny se pak sejdou 13. května, kdy by měli uvolnit zbylý díl tranše, tedy šest miliard eur. Atény od poloviny roku 2010 obdržely ze záchranných úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie už asi 200 miliard eur (asi
5,1 bilionu Kč). Do konce roku 2014 mají ještě dostat dalších zhruba 40 miliard eur.

ČTK