Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové šetřit nechtějí. Generální stávka zastavila celou zemi

Řecko stávkuje, letiště je opuštěné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko stávkuje, letiště je opuštěné. | foto: Reuters

ATÉNY Řecko se dnes potýká s první generální stávkou od nástupu tamní vlády do úřadu. Obyvatelé protestují proti úsporným opatřením na podporu ekonomiky, v zemi tak nelétají letadla, nejezdí vlaky ani nefungují úřady či školy. Smyslem reforem, proti nimž se Řekové bouří, je dostat tamní ekonomiku z nejhlubší poválečné krize.

ČSA kvůli stávce zrušily dopolední let z Prahy do Atén.

Ke čtyřiadvacetihodinové generální stávce obyvatele Řecka vyzval hlavní odborový svaz zhruba dvou milionů zaměstnanců soukromého sektoru. Odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru sdělil, že se ke stávce rovněž připojí, stávkují i novináři.

Kvůli dnešní stávce České aerolinie zrušily dopolední linku z Prahy do Atén s pravidelným odletem v 11:35 hodin. Na večerní spoj, který bude z Prahy odlétat ve 22:00, nasadí společnost místo Boeingu 737 Airbus A320 s vyšší přepravní kapacitou.

Stávkují i nemocnice
Bez dopravy se tak musejí dnes obejít miliony Atéňanů, včetně těch, kteří do metropole dojíždějí za prací. Nemocnice jsou k dispozici pouze k ošetření naléhavých případů. Vedle generální stávky se během dne mají v centru Atén konat ještě další dvě samostatné demonstrace.

Dvě největší odborové organizace v Řecku, GSEE pro soukromý sektor a ADEDY pro zaměstnance státní správy, proti navrhovanému utahování opasků tvrdě bojují. Vláda v minulých týdnech nastínila plány, jak se vypořádat s vysokým zadlužením a rozpočtovým deficitem.

Řecko před koncem loňského roku přiznalo, že má mnohem vyšší dluhy, než do té doby uvádělo. Podobně deficit státního rozpočtu za loňský rok dosahuje 12,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je asi dvakrát tolik, než země uváděla. Pravidla Evropské unie navíc povolují deficit jen tři procenta HDP.

Vláda v Aténách už předložila Evropské komisi plán úspor, který má veřejné finance dát co nejrychleji do pořádku. V letošním roce by se tak schodek rozpočtu měl snížil na 8,7 procenta HDP, pod třemi procenty by měl být do roku 2012.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!