Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řemeslo, na které svět zapomněl. Z foukání skleněných ozdob bolí záda

Vítěz letošního ročníku soutěže Živnostník roku, sklář Karel Sobotka z Železného Brodu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz letošního ročníku soutěže Živnostník roku, sklář Karel Sobotka z Železného Brodu. | foto: MAFRA - Ota Bartovský

ŽELEZNÝ BROD Karel Sobotka vyrábí v Těpeřích u Železného Brodu foukané figurky z barevného skla. Je zřejmě posledním na světě, kdo se tomuto téměř zapomenutému řemeslu věnuje. V okolí Železného Brodu to ještě pár dalších řemeslníků umí, nikdo z nich se tím ale neživí. Sobotka, oceněný titulem Živnostník roku 2013, podniká ve svém rodném domě, který u silnice v Těpeřích postavil jeho děda, truhlář.

Sobotka se foukačem skla vyučil. "Já byl v té době líný se učit," přiznal čtyřiapadesátiletý sklář. Pracoval pro Železnobrodské sklo, po vyučení začínal s drobnými figurkami a postupně se propracoval k těm větším. Pracoval doma, nejdřív pro sklárnu, od roku 1990 už pro sebe.

"Nedá se to naučit z knížek, vykoukat to na internetu, musí se to vyzkoušet rukama," poznamenal Sobotka. V podstatě je to ale podle něho ale hrozně jednoduché: "Stačí barevná trubička o průměru nějakých 15 až 20 milimetrů, nahřát, fouknout a je to hotové. Mezi tím si jen trošku pohrát," popsal svou práci sklář.

Vítěz letošního ročníku soutěže Živnostník roku, sklář Karel Sobotka z Železného Brodu.

Vítěz letošního ročníku soutěže Živnostník roku, sklář Karel Sobotka z Železného Brodu.

Asi to zas tak jednoduché nebude, když se tím nikdo jiný neživí. "Hlavně z toho bolí záda," poznamenal Sobotka. Za těch bezmála 40 let, co foukané figurky dělá, jich vyrobil desetitisíce. "Nejvíc je volavek, kterých už jsem udělal přes 100 tisíc, taky už bych je mohl dělat poslepu," řekl sklář.

Denně vytvoří desítky figurek, na některé mu stačí pár minut, složitější díla potřebují ale práce mnohem víc. Jeho skleněné plastiky lze koupit za 70 korun, ale také za 5000 korun. "Není problém to vyrobit, ale prodat. Sám objíždím různé trhy, drobné věci posílám i poštou, ale ty větší zákazníkům raději dodávám osobně," řekl Sklář.

Leské ozdoby září na všechny směry

Podívejte se na galerii tradičních českých vánočních ozdob.

Sobotka letos vyhrál soutěž o Živnostníka roku 2013 v konkurenci více než 3400 živnostníků. Nejzajímavější je, že v krajském kole skončil až druhý. "Doufám, že mi ocenění pomůže, že to zvedlo popularitu nejen moji, ale hlavně českého skla," řekl.

Soutěž podle něj pomohla lidem uvědomit si, že tady sklářská výroba nevymřela, a že v Česku není všechno sklo jen z dovozu. "Já doufám, že se budu mít o trošičku líp než v minulé době," poznamenal muž, pro kterého je jeho práce koníčkem a věnuje jí většinu svého času. Přesto jeho mzda zdaleka nedosahuje celostátního průměru.

ČTĚTE TAKÉ:

Dílnu živnostníka roku Karla Sobotky může u Želeného Brodu navštívit kdokoli, a podívat se, jak křehká krása jeho volavek, čápů i kouzelných stromů vzniká. "Lidé si to mohou i zkusit," řekl Sobotka, který se zapojil do projektu Sklářské pátky v Železném Brodě.

Ten už pátý rok turisty seznamuje s sklářskou tradicí. Lidé mohou navštívit sklářskou průmyslovou školu, muzeum a také několik firem a nahlédnout pod pokličku minulosti i současnosti sklářské výroby, která je pro region tak typická.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!
CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!

Nakupujete často přes internet? A co takhle si za své online nákupy nechávat pravidelně platit? Tipli je cashbackový portál s vysokými odměnami a...