31. března 2010 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Renomovaní profesoři chtějí dosáhnout odchodu Německa z eurozóny

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

KARLSRUHE Pomáhat zadluženému Řecku z problémů, do kterých se dostalo vlastní nenasytností se nemusí líbit všem. Renomovaní němečtí univerzitní profesoři se však rozhodli konat. V případě, že země platící eurem poskytnou Řecku prostředky na překonání dluhové krize, podají akademici Ústavnímu soudu v Karlsruhe podnět k bezpodmínečnému vystoupení Německa z eurozóny.

Se zprávou přišel slovenský server sme.sk. Profesoři ekonomie Wilhelm Hankel, Wilhelm Nölling, Joachim Starbatty a právník Karl Albrecht Schachtschneider tvrdí, že Německo musí opustit měnovou unii v případě, že jiní členové zanedbají svojí povinnost dodržovat měnovou disciplínu natolik, že bude potřeba jim pomoci z peněz německých daňových poplatníků.

Francie se s Německem minulý týden dohodla na pomoci silně zadluženému Řecku. Francie patřila mezi zastánce mechanismu, který by měl Řekům zajistit půjčky od jednotlivých států eurozóny, což navrhuje Evropská komise. Německo však v případě půjček požaduje i zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Konečný kompromis kombinuje úvěry od států eurozóny, které by se k nim přihlásily dobrovolně, a finanční pomoc od MMF. Profesoři se však odvolávají na Maastrichtskou smlouvu, která takovouto pomoc nepovoluje.

Kaštany z ohně
Čtyři profesoři ekonomie se už v Karslruhe stěžovali na zavedení eura v Německu už dvakrát. V letech 1993 a 1998 však Ústavní soud jejich podněty zamítl.

Podle odhadů bude Řecko jen od konce dubna do konce května potřebovat zhruba 22 miliard eur (zhruba 557 miliard korun).

Německá kancléřka se dosud k případné pomoci Řecku stavěla krajně rezervovaně, a to s ohledem na veřejné mínění. Němcům se tahat horké kaštany z řeckého ohně rozhodně nechce. Podle ní není EU v situaci, kdy by takovéto problémy měla řešit vlastními silami.

nevJan Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz