Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Restauratéři: Když bude zákaz kouření důsledný, o hosty nepřijdeme

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Restauratéři se kvůli úplnému zákazu kouření obávají úbytku zákazníků i tržeb. Pokud by se ale důsledně dodržoval ve všech českých podnicích, lidé by si na nekuřácké restaurace a hospody museli zvyknout a navštěvovali by je stejně, připustila v anketě ČTK řada oslovených majitelů a provozovatelů restaurací. Plošný zákaz kouření, který prosazuje ministerstvo zdravotnictví, by mohl platit od poloviny příštího roku.

"Nedokážu si představit, že by všichni ti kuřáci chodili ven," řekl Filip Vojtíšek z restaurace U korbele v Ústí nad Labem s tím, že by postávání hloučku kuřáků před hospodou s sebou přinášelo hluk a stížnosti okolních obyvatel. Hosté si prý ale na zákaz zvyknou a na pivo budou chodit stále.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesun tradičních pijáků z hospod domů k pivu v plastových lahvích tak ve větší míře nenastane, předpokládá provozní ústecké restaurace.

Zákaz kouření by platil i na zahrádkách

Vedle vnitřních prostor v restauracích počítá připravovaná legislativa i se zákazem kouření na krytých zahrádkách. "Zastřešení zahrádek je proti sluníčku nebo proti dešti. Jinak je to otevřený prostor, kde se kouř držet nemůže," reagoval provozní ředitel pražské restaurace U Sadu. Absolutním zákazem podle něj budou biti hlavně ti provozovatelé, kteří před dvěma lety stavebně oddělovali kuřácké a nekuřácké prostory. U Sadu se tato investice podle něj vyšplhala na zhruba 80 000 korun, což jsou náklady, které by nyní přišly vniveč.

Časté změny protikuřáckého zákona kritizuje i oborové sdružení restauratérů a hoteliérů - Asociace hotelů a restaurací AHR. Podle ní není možné, aby podnikatelé každé tři roky přicházeli o své investice jen díky dalším legislativním změnám. Současná podoba zákona, kdy si provozovatelé mohou rozhodnout, zdali bude jejich podnik kuřácký nebo nekuřácký, se podle prezidenta AHR Václava Stárka osvědčil. Samotní hosté navíc v posledních letech preferují ve větší míře podniky nekuřácké, což se na trhu výrazně projevuje tím, že množství nekuřáckých restaurací stoupá a hotely jsou už nekuřácké ze čtyř pětin.

Zákaz kouření by mohl ohrozit spíše nekuřácké restaurace

Zákaz kouření by paradoxně mohl výraznější odliv zákazníků znamenat spíše pro čistě nekuřácké restaurace, uvedl Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Současným nekuřáckým restauracím, které se v současné době staly známými a vyhledávanými nekuřáky, by totiž vyvstala nová konkurence. Část jejich současné klientely by po případném plošném zákazu kouření přešla do srovnatelných restauračních zařízení v blízkosti svého bydliště, dodal.

Návrh zákona o ochraně před škodami působenými návykovými látkami má jít do připomínkového řízení tento měsíc. Vláda by ho mohla dostat do konce října a podle ministerstva zdravotnictví by mohl začít platit od srpna 2013.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...