28. dubna 2010 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řetězce mají nový fígl: Chcete včas proplatit fakturu? Tak si připlaťte

Hypermarket | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypermarket | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodní řetězce hledají nové možnosti, jak ždímat dodavatele. A to takové, na které by se nevztahoval nový zákon o významné tržní síle, jenž měl chování řetězců udržet na uzdě. Dodavatelé tak na různých poplatcích a slevách odvádějí řetězcům stejně jako před platností zákona - tedy v průměru dvacet až třicet procent z každé objednávky.

Napsal do deník E15. Jednou z takových metod je platba za včasnou fakturu - jestliže odběratel zaplatí včas fakturu, dostane zpátky určité procento z fakturované částky.

"Zhruba patnáct procent jde obvykle do faktury, pak se odvádějí peníze na letákové akce, marketingový příspěvek a podobně. Každý řetězec to má trochu jiné, ale jejich požadavky se po zavedení nového zákona zvýšily, takže vybírají zhruba stejně," řekl E15 obchodní ředitel švédského výrobce rybích konzerv King Oscar Radek Hovorka.

Podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřová už komora podala několik stížností k antimonopolnímu úřadu. Dodavatelé si stěžují především na to, že řetězce v rozporu se zákonem prodávají zboží pod nákupními cenami, připočítávají k fakturám platby za neprodané pečivo nebo prodlužují dobu splatnosti nad zákonem stanovených třicet dní.

"Je to obchod. Pokud se spolu dohodneme na ceně, kterou jsou obě strany ochotné akceptovat, nevidím v tom problém," uvedl pro E15 místopředseda Svazu obchodu a cestovního ruchu a jednatel společnosti Globus Petr Vyhnálek. Připustil přitom, že součástí dohod bývají velmi často i další platby či dodatečné kompenzace.

Potravinářská komora věří, že po volbách zasáhne nový ministr zemědělství.

"Na Slovensku to vyřešili rázně. Vzkázali řetězcům, že buď sníží poplatky, nebo jim zakážou prodávat v sobotu a v neděli," naznačuje Večeřová. Od února hrozí za zneužití tržní síly řetězcům pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Lidovky.cz, ČTK