Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řetězci Tesco v Česku v uplynulém roce klesl zisk o 2 miliardy korun, za poklesem je mimo jiné i snížení cen

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

Praha Řetězci Tesco v ČR v uplynulém finančním roce, který skončil letos 29. února, klesly meziročně tržby o 3,6 procenta na přibližně 43 miliard korun. Zisk po zdanění se propadl o zhruba dvě miliardy na 516 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Důvodem výrazného snížení zisku bylo mimo jiné snížení cen některých výrobků a přecenění majetku, uvedl mluvčí společnosti Václav Koukolíček.

Pokles zisku byl podle Koukolíčka způsoben například snížením cen mimo slevy u vybraných produktů a výrobků vlastní značky. „Tím druhým faktorem bylo přecenění majetku z pohledu jeho hodnoty pro dosáhnutí plánovaných cílů. Ve finančním roce 2018/19 přecenění majetku mělo výrazně pozitivní dopad na zisk. V letošním roce 2019/20 hodnota majetku společnosti zůstala ale téměř neměnná, a proto to neovlivnilo zisk společnosti tak pozitivně, jako předtím. Přecenění hodnoty majetku je pouze účetní operace a nemá dopad na cash flow firmy,“ popsal Koukolíček.

V účetním roce 2018/2019 společnost Tesco Stores ČR vykázala ve srovnání s předchozím rokem téměř dvojnásobný zisk, který činil 2,5 miliardy korun.

Tesco v České republice provozovalo v minulém roce zhruba 190 prodejen zahrnující obchodní centra, hypermarkety i menší lokální obchody. Součástí společnosti bylo také 18 čerpacích stanic a franšízová síť Žabka s přibližně stovkou prodejen. Do portfolia firmy patří i oděvní značka F&F, která je dostupná v obchodech Tesco.

Mezi další potravinářské řetězce v ČR patří Lidl a Kaufland z německé maloobchodní skupiny Schwarz. Kauflandu ve finančním roce 2018/2019 meziročně klesl zisk o 59 procent na 1,2 miliardy korun a tržby se snížily o 2,4 procenta na 56,2 miliardy korun. Ztratil tak pozici největší tuzemské potravinářské sítě ve prospěch prodejen Lidl, které ve stejném období utržily 57,5 miliardy korun a dosáhly zisku 4,8 miliardy korun. Obě společnosti však patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz. Dále na tuzemském trhu působí například Penny Market, Albert, Billa či Globus.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!