10. prosince 2015 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řetězec KFC konečně pronikne do Tibetu. Protestoval proti němu i Dalajláma

KFC v Číně. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KFC v Číně. Ilustrační foto. | foto: Reuters

LHASA Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC chce příští rok otevřít svoji první restauraci v Tibetu. Tato součást plánu expanze mateřské firmy Yum Brands v Číně přichází po řadě skandálů s potravinami a marketingových chybách, které měly negativní dopad na tržby společnosti v zemi.

Restaurace by měli otevřít v hlavním městě Tibetu, Lhase, v první polovině příštího roku. Půjde o franšízu, nebude ji tedy provozovat sám řetězec, ale nájemce podle daných pravidel.

Yum Brands, které kromě KFC patří také řetězce Pizza Hut či Taco Bell, se nyní připravuje na oddělení svých aktivit v Číně do samostatné firmy. Čínská divize plánuje ztrojnásobit počet restaurací v zemi na 20 tisíc a získat více franšízových partnerů.

Firma KFC zvažovala otevření restaurace v Tibetu již před více než deseti lety. Své plány nakonec v roce 2004 zrušil s tím, že by vstup do regionu nebyl ekonomicky uskutečnitelný. Proti plánům KFC se také postavil tibetský exilový duchovní vůdce Dalajláma, který je vegetariánem.

Yum má v Číně 6900 restaurací. Firmě se však v poslední době nedaří přilákat zákazníky, kteří hledají zdravější a lokální jídlo a výhodné nabídky na internetu. Dopad na hospodaření firmy má i ekonomické zpomalení v zemi.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...