Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

KFC chce nugetky tisknout na 3D tiskárně, pomoci má ruská laboratoř. Receptura kuře jen připomene

Ekonomika

  17:13
Praha - Řetězec rychlého občerstvení KFC chce být ohleduplnější vůči životnímu prostředí, a tak se odhodlal k odvážné změně strategie: produkovat rostlinné kuřecí nugetky za pomoci 3D tiskáren. Společnost chce tímto krokem omezit masivní chov drůbeže a zároveň zredukovat množství skleníkových plynů, které jsou během výroby masa vypouštěny.
Rychlé občerstvení KFC - ilustrační foto

Rychlé občerstvení KFC - ilustrační foto foto: ČTK

Světoznámý fastfoodový řetězec KFC (Kentucky Fried Chicken) potvrdil spolupráci s ruskou laboratoří 3D Bioprinting Solutions, díky které chce začít „tisknout“ kuřecí nugetky. Ty však budou mít s kuřetem společný pouze název a kmenové buňky.

Touto novou technologií výroby naruší KFC svou více než 70 letou tradici a nahradí „poctivé kuře“ hmotou připomínající původní produkt. Podle vyjádření řetězce však zůstane dochucena kořením, na které jsou zákazníci po dekády zvyklí a proto by neměli zaznamenat žádný rozdíl. Podle serveru Business Insider výzkum již započal, s produkcí chce řetězec začít na podzim.

Jihoafričané hromadně zasílali dary páru, jenž se zasnoubil v KFC

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o dobrou zprávu pro vegetariány, KFC poukazuje na živočišný základ, který se s vegetariánským životním stylem rozchází. Úmysl řetězce podle deníku DailyMail není zavděčit se vegetariánům, ale odtížit planetě. 

Snížením odběru masa na nugetky chce KFC dosáhnout omezení klasických farmářských praktik. Právě KFC je totiž podle kampaně Kentucká smažená krutost (v originále Kentucky Fried Cruelty) každoročně zodpovědno za porážku přibližně miliardy kuřat. Zároveň chce novou technologií zredukovat množství skleníkových plynů, které jsou při výrobě masa vypouštěny do ovzduší. 

3D tisk jídla je podle KFC významný směr v gastronomické oblasti, jakým se bude rozvoj do budoucnosti ubírat. Narozdíl od stavebnictví se však stále jedná o poměrně neprobádanou oblast 3D tisku. S procesem samotným pomůže KFC moskevská společnost  3D Bioprinting Solutions a právě ruské pobočky budou na podzim první, které vytištěné kousky zavedou do své nabídky. Pokud zaznamenají úspěch, rozšíří se do dalších států.

Írán uzavřel první KFC v zemi den po jejím otevření. Kvůli falešné licenci

Podle studie deníku Environmental Science & Technology má technologie tisku masa za pomoci kmenových buněk jen minimální dopad na životní prostředí. 

U KFC se nejedná o první zlomový počin takového měřítka. Již v loňském roce  začal fastfoodový řetězec spolupracovat s průkopníkem falešného masa Beyond Meat. Ve Spojených státech otestoval alternativní kuřecí nugety a křídla bez kostí na rostlinné bázi, které si nakonec získaly takový úspěch, že se je řetězec snaží zařadit do nabídky co nejvíce amerických poboček.