Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řevnivost mezi cestovkami nekončí, asociace se místo spojení napadají

Mají mít stejnou funkci, přesto se neshodnou. Asociace cestovních kanceláří se přou vždy, když mají příležitost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mají mít stejnou funkci, přesto se neshodnou. Asociace cestovních kanceláří se přou vždy, když mají příležitost | foto: Shutterstock

PRAHA Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK) dnes vyzvala Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) ke spojení obou velkých profesních sdružení. Ani několikátý pokus se však zřejmě nepovede. Prezident AČCKA Roman Škrabánek sice návrh vítá, zároveň jej však považuje za mediální hru konkurence a nedává mu příliš šancí.

"Věříme, vážený pane prezidente, že vedení AČCKA a její členská základna bez emocí zváží náš návrh na sloučení obou asociací," píší v dopise Škrabánkovi vedoucí představitelé ACK, například šéf hotelů Euroagentur Viliam Sivek nebo ředitel Čedoku Miroslav Res. Podle nich není žádný racionální důvod pro existenci dvou sdružení.

"My jsme s nimi v minulosti vždy rádi zasedli, ale nikdy se to nepohnulo nikam dál a nebylo to z důvodů na naší straně," řekl Škrabánek, který často zůstává ve stínu mluvčího asociace AČCKA Tomia Okamury.

Sama AČCKA několikrát v minulosti navrhovala spolupráci, protistrana to však prý vždy odmítla. Stejně se však vyjadřuje i ACK. "Z Vaší strany jste zájem o takový krok, tedy vytvoření jediného silného profesního sdružení, žel dosud nikdy nereflektovali," píše.

Agentury se chovají jako politické strany, vždy mají opačný názor

Mezi oběma stranami panuje dlouhodobé napětí, které vyvrcholilo v minulých týdnech. Asociace si většinou navzájem negují návrhy prezentované v médiích; střetly se například nad podobou letních prázdnin nebo nad "Okamurovým" hodnocením cestovních kanceláří.

Právě Okamurovo vystupování v médiích je ACK často trnem v oku, naposledy pohrozila žalobou kvůli vyjádření mluvčího v internetovém rozhovoru na adresu CK Shenko´s, členské kanceláře ACK. V "zájmu usmíření" je prý ACK od tohoto kroku ochotna upustit.

Agentury se přou, která je důležitější

"Vzhledem k tomu, že jsme vystavování obrovským negativům z jejich strany, tak není předpoklad, aby to jednání bylo korektní," staví se k aktuálnímu návrhu skepticky Škrabánek. Podle něj by spolupráce měla začít odspodu, nejprve součinností v takzvaných sekcích, které by pracovaly na společných tématech. Což prý ACK několikrát odmítla.

Rivalita obou asociací se táhne od počátku 90. let, kdy obě asociace s ročním odstupem vznikly. AČCKA vznikla podle pamětníků proto, že ACK původně sdružovala pouze velké cestovní kanceláře. AČCKA má 240 členů, ACK 204 členů. ACK ovšem tvrdí, že u konkurence jsou především malí prodejci zájezdů. Výhodou AČCKA je členství v evropském sdružení ECTAA a mediálně známá Okamurova tvář.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?