29. srpna 2016 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řidiči autobusů ve středních Čechách dostanou přidáno

Autobus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus (ilustrační foto). | foto: Facebook

PRAHA Řidiči autobusů ve středních Čechách dostanou od září přidáno. Kraj se dohodl s dopravci na zvýšení letošního příspěvku na dopravní obslužnost o 17,5 milionu korun. Další část nákladů na vyšší platy pokryjí dopravci. Cílem je, aby řidiči brali 100 Kč za hodinu místo nynějších více než 70 korun, řekl v pondělí novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Dopravci dlouhodobě bojují s nedostatkem řidičů, jedním z důvodů jsou i nízké platy. Hejtmanství v letošním roce přispívá na autobusovou dopravu 740 milionů korun, tuto částku nyní kraj navýší.

Dopravci na zvýšení platů od září do konce roku potřebují 30 milionů korun, část tedy musejí doplatit sami. „Ty peníze uhradí v rámci své činnosti,“ uvedl Petera. Příští rok podle něj bude potřeba na platy řidičů dalších 80 až 90 milionů korun navíc.

Kraj v současnosti pracuje na integraci dopravy s Prahou a hejtmanovi vadí rozdíly ve výdělcích v obou regionech. Zatímco středočeští řidiči mají měsíční příjem kolem 26.000 korun, v Praze je to zhruba 35.000, dodal Petera.

Ve středních Čechách je kolem šesti dominantních dopravců, například Arriva, ČSAD MHD Kladno či ČSAD Střední Čechy, a pak je řada dopravců, kteří do regionu přejíždějí z jiných krajů.

Řidiči linkových autobusů v různých krajích si na nízké mzdy stěžují dlouhodobě. Uvádějí, že kraje objednávají autobusovou dopravu jen na základě ceny, autobusové společnosti pak šetří zejména na mzdách řidičů.

ČTK