Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řidiči pošty vozí peníze, ale chrání je pouze pepřový sprej. Bojí se o život

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA „Cítíme se velice ohroženi na zdraví a životech. Každým dnem stoupá riziko loupežného přepadení, ke kterému dříve či později určitě někde dojde. Nenastanou-li změny.“ Dopis s tímto varováním podepsaný téměř padesátkou řidičů České pošty dorazil jak k lidem z vedení státního podniku, tak i do kanceláře ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Podle Miroslava Prokopa, ředitele Federace výkonných zaměstnanců ČR, který řidiče zastupuje, začali na situaci upozorňovat již před dvěma roky.

Tehdy Česká pošta začala firmám nabízet transport peněz v hotovosti. Svým lidem ale nezajistila lepší zabezpečení. Dál jezdili ve stejných autech a s výbavou, jako když převáželi pouze dopisy. Tedy bez jakýchkoliv obranných prostředků.

Dále v pondělních LN najdete:

 • Živnostníci elektronické evidenci tržeb neuniknou
  Majitelé malých hostinců, kteří se těšili na výjimku z elektronické evidence tržeb (EET), musejí s těšením zase přestat. A to s hořkým úsměvem, protože šlo od začátku o nedorozumění, jehož odstranění je bude stát i původně zamýšlenou dočasnou úlevu.
  Ministerstvo financí totiž sepsalo jeden odstavec v zákoně tak nesrozumitelně, že inspiroval naděje o trvalé výjimce pro podniky, které si ročně na tržbách přijdou na méně než dva miliony korun. Pro jistotu nyní resort připravil změnu, která celý sporný paragraf ruší.
 • Erdogan slaví, volební reparát se mu podařil
  Skutečným vítězem včerejších parlamentních voleb v Turecku je prezident Recep Tayyip Erdogan. Podařilo se mu dosáhnout toho, co se mu nepovedlo letos v červnu – získat takovou většinu, aby mohl spolu se svou Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) vládnout sám.
 • Občanský kodex čekají změny
  Nový občanský zákoník způsobil před necelými dvěma lety po svém uvedení v život doslova právní převrat. A něco podobného nás možná čeká brzy znovu. Zákon o třech tisících paragrafech se totiž pravděpodobně poprvé změní už příští rok. Ministerstvo sice navrhuje jen drobnou novelu, ve sněmovně se však může stát cokoliv.
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...