1. ledna 2012 19:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Riziko rozpadu eurozóny prý vzrostlo

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

LONDÝN/PAŘÍŽ Rizika rozpadu eurozóny se zvýšila, protože evropští političtí vůdci zatím žádné smysluplnější řešení dluhové krize nenabídli. Řekl to britskému nedělníku Sunday Telegraph šéf banky Standard Chartered Peter Sands.

Naopak guvernér francouzské centrální banky v den desátého výročí zavedení hotovostního eura vyjádřil víru v zářnou budoucnost společné měny, pokud se podaří prosadit dohoda z prosincového summitu Evropské unie.

ČTĚTE TAKÉ:

"Eurozóna vstupuje do roku 2012 s velmi nepříznivými vyhlídkami ... a zvýšenou možností, že ji některé země opustí," řekl Sands. "Nikdo by neměl podceňovat, jak velký dopad to bude mít, protože by bylo velmi těžké zvládnout riziko nákazy, i kdyby šlo jen o Řecko... Mělo by to dopad na celý svět."

Šéf banky Standard Chartered Peter Sands

Šéf banky Standard Chartered Peter Sands

"Domnívám se, že pravděpodobnost odchodu některých zemí z eurozóny se zvýšila, protože se vyhlásilo už několik plánů na řešení problémů za sebou, ale žádný prostě trhy nepřesvědčil. Současná struktura a velikost eurozóny bude nakonec fungovat jen v případě, že na trzích zavládne přesvědčení, že něco takového stojí za to podporovat," řekl Sands podle agentury Reuters.

Euro je "jasný úspěch", mímí německý ministr financí

Šéf francouzské centrální banky Christian Noyer měnovou unii bránil a řekl, že euro by se mohlo v případě vyřešení dluhové krize stát hlavní světovou měnou. "Během deseti let možná bude euro jedničkou mezi světovými měnami," uvedl Noyer v článku listu Journal du Dimanche, který připomněl desetiletí od zavedení mincí a bankovek eura.

"Jestliže zavedeme všechna rozhodnutí bruselského summitu, vyjdeme z krize silnější," řekl Noyer. Představitelé EU se 9. prosince dohodli zejména na návrzích zpřísněného dohledu nad rozpočty členských zemí eurozóny.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

S odkazem na hlavní princip prosincové dohody nyní hlavně němečtí politici apelují na vlády členských zemí, aby šetřily, což má být podle nich hlavní nástroj řešení krize. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyzval ohrožené země, aby v letošním roce sledovaly cestu tvrdých úspor a obětí, které obnoví jejich konkurenceschopnost a pomůže jim znovu získat důvěru trhů.

ČTĚTE VÍCE:

"Toto není krize eura, je to dluhová krize v některých zemích eurozóny," řekl Schäuble pro pondělní vydání nejprodávanějšího německého listu Bild.

Euro je podle něj "jasný úspěch".

Pro polovinu Francouzů bylo euro špatný nápad

Krize začala zhruba před dvěma roky v Řecku, jehož deficit a dluh se ukázal být mnohem vyšší, než se předtím tvrdilo, což vedlo k růstu úvěrových nákladů země na neudržitelnou úroveň. Prudké zvyšování výnosů z dluhopisů pak zasáhlo Irsko a Portugalsko a všechny tři země dostaly mezinárodní finanční pomoc. Nyní se pozornost soustředí na Itálii, jejíž výnosy dluhopisů dosáhly kritické hranice sedmi procent a která musí letos získat na splacení dluhů 450 miliard eur.

O tom, že se euro stane hlavní světovou měnou, politici a centrální bankéři v EU nahlas snili v prvních letech po technicky úspěšném zavedení nové měny. Nikdo z nich však tehdy neupozornil na strukturální vady jednotné měny, které se přitom projevily už při první krizi.

Dnes jsou tyto vady všeobecně známé, jak Journal du Dimanche doložil posledním průzkumem veřejného mínění - podle něho považuje zavedení eura za špatný nápad 50 procent Francouzů a schvaluje jej jenom 35 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz