18. ledna 2013 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOKLAR: Bitva o vládu nad Orcem začíná

Kancelářská budova Vysočanská brána, kterou staví společnost Orco v pražských Vysočanech na křižovatce ulic Sokolovská a Českomoravská, na snímku pořízeném 7. dubna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancelářská budova Vysočanská brána, kterou staví společnost Orco v pražských Vysočanech na křižovatce ulic Sokolovská a Českomoravská, na snímku pořízeném 7. dubna. | foto: René Volfík, ČTK

Šéf realitní společnosti Orco Property Group Jean-Francois Ott nakoupil minulý týden přes 9 milionů kusů akcií společnosti Orco. Získal tak dalších 8,43 procenta na hlasovacích právech ve společnosti. Jím ovládaný podíl tak mírně narostl na necelých devět procent.

Ott přistoupil k navýšení svého podílu v Orcu zřejmě z důvodu, že majitel skupiny CPI Radovan Vítek v nedávné době posílil svou pozici na téměř 30 % hlasovacích práv. Na začátku února proběhne řádná a mimořádná valná hromada, kde se bude rozhodovat o snížení nominální hodnoty akcie společnosti a převedení těchto zdrojů do rezervy.

Dále je na programu nominování zástupců dominantního akcionáře Radovana Vítka včetně jeho samotného do vedení společnosti. Podle vyjádření Vítka i výkonného ředitele Orca Aleše Vobruby je snížení nominální hodnoty akcie nezbytným krokem před následným navýšením kapitálu společnosti.

Z právního pohledu totiž nelze navyšovat kapitál pod nominální hodnotou za předpokladu, že je vyšší než tržní cena akcií. Pokud se sníží účetní hodnota akcií na 2 eura, tak lze navýšit kapitál za tržních podmínek.

Lze odhadovat, že po navýšení kapitálu společnosti bude dominantní akcionář Vítek disponovat majoritou a může společnost Orco plně ovládat. Navýšením kapitálu se do společnosti Orco dostanou finanční prostředky, které mohou být použity na investice.

Navíc bude-li potřeba navyšovat kapitál v budoucnosti, není třeba se obracet na investory, neboť kapitálová pozice Vítka je velmi silná, a tak lze předpokládat, že akcie Orca budou staženy z obchodování na Burze cenných papírů Praha.

Robin Koklar, analytik Fio banka