31. března 2009 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Robot od Hondy se dá ovládat myšlenkou

Firma Honda zkouší zařízení. které propojuje myšlenky v lidském mozku s robotem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Honda zkouší zařízení. které propojuje myšlenky v lidském mozku s robotem. | foto: ČTK

TOKIO Otevřít kufr auta nebo ovládat domácí klimatizaci jednou možná půjde pouhou myšlenkou. Umožňuje to nová technologie od japonské Hondy, která propojuje myšlenky v lidském mozku s robotem.

Honda vyvinula způsob, jak sledovat elektrické vzruchy na pokožce hlavy podle toku krve, když člověk myslí na čtyři základní pohyby: pohyb levou rukou, pravou rukou, běh a jedení. Expertům Hondy se takové vzorce podařilo zpracovat a převést do bezdrátově vysílaných povelů pro robota Asimo.

Firma Honda zkouší zařízení. které propojuje myšlenky v lidském mozku s robotem.Honda to dnes ve svém tokijském sídle předvedla na videu. Technologie se ale nedá předvádět naživo kvůli možnému rozptylování myšlenek. Dalším problémem je, že se vzorce chování jednotlivých lidí značně liší. Aby technologie fungovala, musí dotyčného člověka dvě až tři hodiny studovat.


Honda je lídrem ve vývoji robotů. Její experti dodali, že ovládání robota myšlenkou je stále ve stadiu základního výzkumu a že firma zatím nepracuje na praktickém využití této technologie.


Japonsko patří ve vývoji a využití robotů ke světové špičce; odvětví má výraznou podporu japonské vlády. Výzkumu mozku se věnuje spousta center po celém světě. Honda o sobě uvádí, že její výzkum patří mezi nejpokročilejší v analýze vzorců fyziologických projevů mozku, aniž by se do něj fyzicky zasahovalo, napsala agentura AP.

ČTK