Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ročně zamíří do Česka až pět tisíc středně kvalifikovaných Ukrajinců. Nyní přijde první vlna

Řemeslník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Během jednoho až dvou týdnů by měli přijít do Česka první Ukrajinci v rámci nové vládní koncepce, která má urychlit zaměstnávání tamních středně kvalifikovaných pracovníků. Strategie platí od letošního srpna, ročně může do země přijít až pět tisíc Ukrajinců.

Za srpen bylo schváleno přijetí 170 zaměstnanců z Ukrajiny, za září je stejná kvóta naplněna již nyní. To podle Wiesnera značí, že postupně se jejich počet bude zvyšovat. Nejpalčivější nedostatky zaměstnanců se tak daří řešit, dodal.

Koncepce reagovala na stížnosti firem, podle nichž trvá vyřizování zaměstnaneckých karet pro Ukrajince příliš dlouho a mnohé podniky musí odmítat zakázky.

Tiskaře, svářeče, zámečníky, kuchaře, obráběče kovů, lisaře umělých hmot, řidiče, ale i opraváře praček, švadleny nebo šičky firmy poptávají na Ukrajině prostřednictvím Hospodářské komory. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu zaměstnavatelé postrádají 140 tisíc lidí.

Komora se proto obává, že kapacita projektu na zaměstnávání i středně a nízkokvalifikovaných pracovních sil z Ukrajiny nebude dostatečná. Prvních 30 českých firem nabídlo prostřednictvím komory zaměstnání téměř 150 Ukrajincům.

„Na Úřadu práce poptáváme kolem 50 volných pozic. Situace na trhu práce ve strojírenství je bohužel taková, že chybí nejenom kvalifikovaní, ale i nekvalifikovaní pracovníci. Také vzhledem k tomu, že máme vazby na Ukrajinu prostřednictvím dceřiné společnosti, jsme přistoupili k tomuto řešení,“ uvedl Alena Štefaníková z firmy TVD - Technická výroba, která se zabývá kovovýrobou a zpracováním plechů.

Systém pro vyřizování zaměstnaneckých karet je zaměřen na kvalifikované pracovní síly z Ukrajiny. Netýká se vysoce kvalifikovaných odborníků, na něž cílí jiný vládní projekt. Spočívá v tom, že zaměstnavatel, který nabízí pracovní místo, při jeho vyhlášení pracovním úřadem vysloví souhlas s jeho zařazením do evidence volných míst obsaditelných držitelem pracovní karty. Pokud se na pozici nepodaří sehnat občana ČR nebo jiné země EU, mohou se o ni ucházet Ukrajinci.

Proti obsazování volných míst lidmi z Ukrajiny se staví odbory. Podle odborářů o tato místa není mezi Čechy zájem, protože jsou špatně placená. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v polovině června prohlásil, že je nejprve třeba, aby mzdy byly vyšší než sociální dávky.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!