1. května 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ROH: Je čas investovat do automobilek

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Tento týden je výsledkovou sezonou řady automobilových výrobců. Zpráva o hospodaření jednoho z největších amerických výrobců Ford za první kvartál tohoto roku nadchla investory už v úterý. Ford nejenže překonal odhady analytiků ziskem i tržbami, zmínil také úspěchy na evropském trhu, o kterém v minulém reportu hovořil spíše skepticky.

K Fordu se ve středu se skvělými výsledky přidal německý Volkswagen a švédské Volvo.

Automobilový sektor se celkově zvedá ze dna a v zemích, kde již negativní efekt ukončení šrotovného odezněl, poptávka po automobilech postupně sílí. Lepší prodeje více měsíců po sobě zaznamenávají země jako Německo či Francie, které jsou pro tento sektor v Evropě nejdůležitější.

Do popředí se znovu dostávají evropští výrobci a tržní podíl navyšují firmy s kvalitními, i když dražšími auty. Korejští výrobci, kteří slavili úspěch v době krize, nyní spíše stagnují. Značné oživení přitom zaznamenal i trh s nákladními vozy v Evropě. Zde jsou prodeje lepší od června minulého roku a trend pokračuje. Letošní únor dokonce v absolutních číslech překonal oba roky 2009 i 2010.

Ocenění akcií výrobců automobilů poměrně dobře tuto výkonnost kopíruje. Od nového roku však napětí v Libyi následované zemětřesením v Japonsku vytvořilo poměrně zajímavý prostor, který se již postupně zaplňuje.

Fakta, respektive oficiální vyjádření automobilek, zatím hovoří jasně, a to ve prospěch dalšího růstu prodejů, tržeb a zisků. Vzkaz dlouhodobým investorům? Na automobilky, zvláště ty evropské, je znovu vhodný čas.

Jan Roh, analytik Cyrrus

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.