Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ROH: Je čas investovat do automobilek

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Tento týden je výsledkovou sezonou řady automobilových výrobců. Zpráva o hospodaření jednoho z největších amerických výrobců Ford za první kvartál tohoto roku nadchla investory už v úterý. Ford nejenže překonal odhady analytiků ziskem i tržbami, zmínil také úspěchy na evropském trhu, o kterém v minulém reportu hovořil spíše skepticky.

K Fordu se ve středu se skvělými výsledky přidal německý Volkswagen a švédské Volvo.

Automobilový sektor se celkově zvedá ze dna a v zemích, kde již negativní efekt ukončení šrotovného odezněl, poptávka po automobilech postupně sílí. Lepší prodeje více měsíců po sobě zaznamenávají země jako Německo či Francie, které jsou pro tento sektor v Evropě nejdůležitější.

Do popředí se znovu dostávají evropští výrobci a tržní podíl navyšují firmy s kvalitními, i když dražšími auty. Korejští výrobci, kteří slavili úspěch v době krize, nyní spíše stagnují. Značné oživení přitom zaznamenal i trh s nákladními vozy v Evropě. Zde jsou prodeje lepší od června minulého roku a trend pokračuje. Letošní únor dokonce v absolutních číslech překonal oba roky 2009 i 2010.

Ocenění akcií výrobců automobilů poměrně dobře tuto výkonnost kopíruje. Od nového roku však napětí v Libyi následované zemětřesením v Japonsku vytvořilo poměrně zajímavý prostor, který se již postupně zaplňuje.

Fakta, respektive oficiální vyjádření automobilek, zatím hovoří jasně, a to ve prospěch dalšího růstu prodejů, tržeb a zisků. Vzkaz dlouhodobým investorům? Na automobilky, zvláště ty evropské, je znovu vhodný čas.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....