1. ledna 2012 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rok 2011: pád Martina Romana, vzestup Petra Dvořáka

Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Dvořák | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Trh práce během letošního roku osciloval od nadšení, že už je konečně po krizi, až po přesvědčení, že další krize je za dveřmi či se v ní stále nacházíme. I když se názory na pracovní trh neustále vyvíjely, bylo možné sledovat velké změny v českém managementu.

Zejména díky státním či polostátním firmám. Martin Roman odešel z čela ČEZ a na jeho místo usedl Daniel Beneš. Na začátku roku opustila své místo šéfka České pošty a po dlouhých jednáních ji nahradil Petr Zatloukal.

Beneš generálním ředitelem ČEZ

Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ

Nenápadný Daniel Beneš převzal v polovině září po Martinu Romanovi post generálního ředitele energetického gigantu ČEZ. Beneš nastoupil do ČEZ v roce 2004 jako ředitel úseku Nákup.
Od roku 2006 zastával pozici ředitele divize Správa. Od května 2006 byl místopředsedou představenstva.

Už dříve v rozhovoru pro LN Beneš přiznal, že pracuje 12 hodin denně. S Benešem a jeho vystupováním se změní zřejmě i styl řízení společnosti. Beneš preferuje stručné, věcné a poměrně otevřené vyjadřování.

Stroze v rozhovoru pro LN mluvil i o svém povýšení: „Věřím, že důvěru vlastníků a dozorčí rady nezklamu a bude se mi dařit vést společnost i nadále tak, aby prosperovala, přinášela dobré výnosy státu i ostatním vlastníkům a zajišťovala spolehlivou dodávku elektřiny a plynu milionům zákazníků v České republice i v zahraničí,“ uvedl Beneš.
O odchodu svého předchůdce Beneš údajně věděl už od konce minulého roku.

Rušno bylo i v Českých drahách a šéfa změnila i veřejnoprávní Česká televize. Z toho by bylo možné získat dojem, že manažeři letos silně migrovali. Podle dostupných ukazatelů to tak ale není.

Světová headhunterská asociace zveřejnila, že nárůst zakázek v letošních prvních třech kvartálech byl meziročně pouze pět procent. Vlažná jsou i data analytické společnosti Challenger Gray & Christmas, která sbírá informace o změnách na postech generálních ředitelů v USA.

Petr Dvořák šéfem České televize

Ředitel ČT Petr Dvořák.

Bývalý šéf komerční televize Nova zažil během letošního roku comeback, když uspěl ve výběrovém řízení na nového generálního ředitele České televize. Brzy po svém zvolení změnil většinu vedení. Někteří podřízení odešli raději sami, jiní brzy poté, co Dvořák nastoupil do své funkce.

Dvořák vystudoval technickou kybernetiku na ČVUT a manažerský titul MBA získal na University of Chicago v USA. Svoji kariéru významně spojil s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. V rámci jeho skupiny PPF měl na starosti mediální investice nebo bankovní aktivity. Podílel se na rozvoji Expandia Banky (později přejmenované na eBanku). Skrze PPF působil také v České pojišťovně nebo zasedal i v představenstvu fotbalové Slavie. Nakonec se přes ni dostal i na post šéfa TV Nova.

Podle dosavadních údajů letos došlo k nejmenšímu počtu změn na nejvyšších místech za posledních sedm let. Přesto vzbuzovaly změny generálních ředitelů v zahraničí hodně pozornosti.

Letos rezignoval dnes už zesnulý šéf Applu Steve Jobs, kterého nahradil Tim Cook, a do čela významných technologických firem se dostaly také dvě ženy - Meg Whitmanová v Hewlett-Packard a Virginie Romettyová ve společnosti IBM.

Kamil Ziegler šéfem Sazky

Manažer PPF Kamil Ziegler se stane novým generálním ředitelem Sazky.

Do křesla generálního ředitele Sazky po letošním krkolomném roce nakonec v říjnu usedl Kamil Ziegler, předsedou představenstva se stal Tomáš Rybáček, oba jsou manažeři ze skupiny PPF.

Ziegler tak nastupuje po krátkém působení Marka Hájka, ostravského podnikatele, který je známý i svým patentovým sporem. Soudil se, a spor dodnes není uzavřený, s Českým Telecomem o to, že obchází jeho patent, když připojuje své klienty k internetu prostřednictvím technologie ADSL.

Kamil Ziegler, který dostal od investorských skupin PPF a KKCG důvěru, že dokáže kolabujícího sázkového giganta vzkřísit, má manažerské zkušenosti z působení v PPF. Zastával také řadu významných funkcí v bankovním sektoru od výkonného a finančního ředitele Komerční banky přes náměstka generálního ředitele až po člena představenstva České spořitelny a funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Raiffeisenbank. Od roku 2004 pracoval ve skupině PPF jako výkonný ředitel pro finance a od srpna 2007 také jako místopředseda představenstva PPF.

Najdete na Lidovky.cz