Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rok 2012 ve znamení tabletů. Jaké přijdou po Novém roce?

Samsung představil nový tablet Galaxy Note 10 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung představil nový tablet Galaxy Note 10 | foto: Reuters

NEW YORK Tablety táhnou a staly se jednoznačným technologickým hitem roku 2012. Zájem o ně přitom nemá ochabnout ani v roce nadcházejícím. Své favority na stále se zostřující trh s těmito přenosnými zařízeními už vyslali téměř všichni velcí hráči a zákazníci se v roce 2013 mohou těšit na ještě bohatší výběr a další snižování cen.

Letošní prodeje tabletů překvapily i mnohé analytiky. Výzkumná společnost IDC musela konstatovat, že jejich odhad celosvětového prodeje na rok 2012 ještě vzroste namísto předpokládaných 117,1 milionů zařízení na 122,3 milionů tabletů.

A příští rok si mohou výrobci tabletů mnout ruce ještě víc. Jejich celosvětové prodeje mají totiž vzrůst až na 172,4 milionů kusů. „Tablety spotřebitele nadále okouzlují,“ uvedla IDC ve své zprávě.

Společnost Apple uvedla na trh nový tablet iPad mini

Společnost Apple uvedla na trh nový tablet iPad mini

Nejúspěšnějším hráčem na trhu je s přehledem Apple s 53,8% podílem na trhu. Zařízení různých výrobců vybavené zejména systémem Android sice dále rostou, dominanci firmy, která kategorii tabletů se svým modelem iPad vpodstatě stvořila, ale ani v příštím roce nemají podle IDC ohrozit.

ČTĚTE TAKÉ:

Apple v říjnu představil modernizovanou verzi iPadu, ale i jeho menší a levnější variantu iPad Mini. Oběma modelům se na trzích daří, i když ambiciózní očekávání úplně nesplnily. Na oficiální údaje si zatím musíme počkat, už v říjnu ale Apple oznámil, že prodal více jak sto milionů iPadů.

Tajemný tablet X

Na vlastním tabletu s pracovním názvem X pracuje také po převzetí výrobce mobilních telefonů Motorola internetový gigant Google. Ten zatím pro mobilní zařízení poskytuje operační systém Android, který je v současnosti atakuje dominantní postavení „jablíčkového“ iOS.

Google dokončil převzetí Motoroly za 12,5 miliardy dolarů (238,5 miliardy korun) už letos v květnu, první konkrétnější informace o vyvíjeném tabletu ale začínají prosakovat až nyní. Díky Motorole získal Google širokou škálu patentů, které může využít i k posílení konkurenceschopnosti Androidu.

Nový tablet Microsoft Surface

Microsoft Surface

Amazon představil nový tablet Kindle Fire

Amazon tablet Kindle Fire

Nyní pro Google vyrábějí tablety společnosti Asus (Nexus 7) nebo Samsung (Nexus 10). Ten se na trhu prosadil s modelem Galaxy Note. Jeho nejnovější verze 10.1 je v současnosti asi nejvýraznější vyzyvatel iPadu.

S Applem vede Samsung řadu soudních sporů, v nichž se brání proti obvinění, že koncept svých tabletů okopíroval. Na některých trzích má tak předběžně zakázáno své výrobky prodávat, jinde naopak soudy stížnost Applu neuznaly.

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab

Vlevo Apple iPad, vpravo Samsung Galaxy Tab

První Windows na tabletech

V roce 2012 vstoupil na trh tabletů také Microsoft. Představil vlastní tablety Surface a nový operační systém Windows 8, který si s přenosovými dotykovými zařízeními obzvláště rozumí.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový Surface zatím pohání „osekané“ Windows RT a jejich obchodní výsledky nejsou nijak oslňující. Už počátkem ledna by se měl objevit model poháněným plnohodnotným systémem.

Očekávalo se, že svůj první tablet letos představí i finská Nokia. Podle odborníků by měl běžet na operačním systému Windows 8 a bude minimálně 8palcový. Zatím si na něj ale budeme muset počkat.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

J. Vargulič Já už spíše.. tabletky.. 18:20 25.12.2012

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...