21. prosince 2013 19:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rok 2014 bude pro Ameriku ekonomicky průlomový, míní Obama

Americký prezident Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON Nadcházející rok by díky ekonomickému blahobytu, lepší dostupnosti zdravotní péče a konci války v Afghánistánu mohl být pro Spojené státy průlomový. Prohlásil to americký prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu před novináře předstoupil několik hodin poté, co zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že domácí ekonomika rostla v minulém čtvrtletí nejrychleji za skoro dva roky.

Nečekaně solidní růst největší světové ekonomiky ve třetím čtvrtletí je dobrou zprávou pro Obamu, který má za sebou obtížný rok. Klíčová reforma zdravotní péče, kterou prosadil, se během roku opakovaně potýkala s technickými problémy, a Obamova popularita mezi Američany v posledních měsících rekordně klesla.

Prezident na tiskové konferenci zprávu ministerstva obchodu vyzdvihl a řekl, že se "pevně domnívá, že rok 2014 bude pro Ameriku průlomový".

Až na pokraj platební neschopnosti

Americké zákonodárce přitom čeká další debata o zvýšení dluhové stropu. Kongres se na něm bude muset dohodnout již na začátku nového roku. Členové Kongresu se přitom už letos na podzim na zvýšení dluhového stropu až do poslední chvíle nedokázal shodnout, čímž se Spojené státy dostaly na pokraj platební neschopnosti.

Tehdejší kompromis počítá se zvýšením dluhového limitu, díky kterému zůstane vláda likvidní nejméně do 7. února. Až do 15. ledna pak zajistí také obnovu plného financování federální administrativy, které bylo počátkem října pozastaveno.

Kajícný Barack Obama

Obama zopakoval své stanovisko, že s Kongresem v otázce zvýšení dluhového stropu vyjednávat nebude. "Není to páka," sdělil novinářům. Zamrznutí jednání o této věci ale neočekává. "Musím předpokládat, že ti lidé nejsou tak šílení, aby to všechno rozjeli zase znovu," prohlásil.

ČTK, Lidovky.cz