Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rok 2050: Vítejte v atomovém Česku. Odborníci jsou zděšeni

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Přes 80 procent elektřiny budeme v budoucnu vyrábět v jaderných elektrárnách, o zbytek se postará uhlí, biomasa a vodní energie. Tak ve stručnosti vypadá pracovní verze nové státní energetické koncepce na dalších 50 let.

Ministerský návrh vyvolal ihned po svém zveřejnění silný odpor nejen ekologů, ale také řady odborníků. Předchozí verze z éry ministrů Milana Urbana a Vladimíra Tošovského byly označovány za "kompromis mezi uhelnou a jadernou lobby". Tentokrát však kritici hovoří rovnou o diktátu jaderné lobby.

INFOGRAFIKA

Trojice variant koncepce se liší jen v detailech. Všechny počítají s tím, že po roce 2050 by Česko mělo 80 a více procent elektřiny vyrábět z jádra.

Třetí scénář dokonce hovoří o naprostém odklonu od výroby elektřiny v solárních elektrárnách po roce 2030. Přitom Mezinárodní energetická agentura uvádí, že solární energetika bude do roku 2030 cenově konkurenceschopná.

Je autorem manažer ČEZ?

Za podobu návrhu je údajně odpovědný František Pazdera, bývalý generální ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a současný zástupce ředitele divize Výroba ve společnosti ČEZ. Podle informací serveru Česká pozice se má Pazdera dokonce stát novým náměstkem ministra průmyslu pro energetiku místo Tomáše Hünera.

ČTĚTE TAKÉ:

Sám Pazdera se však k "jaderné koncepci" nechce vyjadřovat. "Já jsem pouze tajemník, a proto nejsem kompetentní poskytovat jakékoli informace. To může jen mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu," uvedl na dotaz LN a dodal, že hlavním autorem návrhu není.

František Pazdera se v červenci stal tajemníkem Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii České republiky. A právě tato rada je koordinátorem prací na nové energetické koncepci státu.

Podle vyjádření mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Vlčka je autorem návrhu široký tým lidí, zahrnující zaměstnance ministerstva, vysokoškolské pedagogy i experty z praxe. Současná "jaderná koncepce" prý ještě projde připomínkovým řízením, hotová verze má být k dispozici letos na přelomu listopadu a prosince.

Vlček dodává, že ministerstvo nebere návrh koncepce jako dogma. Každých pět let má úřad zpracovat aktualizaci, v níž vezme v potaz například nové technologie nebo požadavky Evropské unie.

Odborníci jsou zděšeni

Ekologové jsou zněním dokumentu, který určuje energetické směřování státu, šokováni. "V praxi by znamenal vybudování exotické, nekonkurenceschopné energetiky ovládané dominantními firmami. Počítá s novými doly na uhlí a uran, jadernými reaktory za humny řady měst a obcí, vysokou energetickou spotřebou a souvisejícím znečištěním," varuje energetický konzultant Edvard Sequens.

Také další odborníci jsou zděšeni. "Leda že by to byla geniální taktika. Zděšená veřejnost si s úlevou oddychne, když podíl jádra nakonec po těžkých bojích klesne k 50 procentům," říká s nadsázkou Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.

Význam státní energetické koncepce před týdnem zlehčoval bývalý premiér a nyní šéf Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. "Ve skutečnosti se řeší jen dvě otázky. Jestli prolomit těžební limity v severních Čechách a jakou cenu budeme ochotni zaplatit za dostavbu dvou bloků v Temelíně. Možná to bude i za cenu vystoupení z Evropské unie," zmínil Topolánek.

Předchozí energetická koncepce z roku 2004 byla spíše slohovým cvičením na téma budoucnost energetiky. Jenže tu novou již budou muset brát investoři vážně.

Stát totiž získá možnost spolurozhodovat o tom, jaké elektrárny v Česku vyrostou. Umožní mu to proces autorizace nových energetických zdrojů, který zavedla letošní novela energetického zákona. Společnosti, které uvažují o výstavbě například paroplynových elektráren nebo větrných parků, tak nemají jistotu, že ministerstvo jejich plány odsouhlasí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...