Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rok Vepře Číně hojnost nepřinese. Ekonomika bude dále zpomalovat

Ekonomika

  11:00
Peking - Čínská ekonomika stále zpomaluje, přesto by se říše draka podle předpovědí ekonomů měla stát v dlouhodobém výhledu světovou ekonomickou jedničkou.

Rok Vepře Číně hojnost nepřinese. foto: Lidové noviny

Bohatství a optimismus symbolizuje pro Číňany vepř, zvíře, kterému je zasvěcen právě začínající čínský rok. Pro tamní hospodářství ale tato symbolika platit zcela nebude: bude totiž dále zpomalovat. Přesto by se podle studie HSBC The World v roce 2030 měla Čína stát největší ekonomikou světa a přeskočit tak USA. Česko by současné zpomalování čínského růstu nemělo nijak citelně zasáhnout.

Čínský roh hojnosti vysychá. Investice proudící z Číny do Severní Ameriky a Evropy poklesly o 76 procent

Loni se hrubý domácí produkt Číny zvýšil o 6,6 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od roku 1990. Pro letošek analytici odhadují, že růst čínské ekonomiky ještě zpomalí, a to na 6,3 procenta.

Čínské investice v Česku? Žádné velké změny

„Na rychlosti nezáleží. To, na čem skutečně záleží, je kvalita a efektivita našeho hospodářského rozvoje,“ uvedl viceprezident Wang Čchi-šan na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. „V roce 2019 bude mnoho nejistot. Jistotou však je, že čínský růst bude pokračovat a bude udržitelný,“ dodal Wang.

Největší ekonomiky světa v roce 2030 (podle nominálního HDP)

1. Čína

2. Indie

3. USA

4. Indonésie

5. Turecko

6. Brazílie

7. Egypt

8. Rusko

9. Japonsko

10. Německo

Zdroj: Standard Chartered

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek tvrdí, že přibrzdění čínské ekonomiky již ovlivnilo i Česko, a to prostřednictvím nižších subdodávek německým exportérům.

Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek míní, že zpomalení růstu čínské ekonomiky je prozatím relativně mírné a vzhledem k nízkému podílu vývozu do Číny na celkovém českém vývozu se na české ekonomice viditelně neprojeví.

Velké změny se neočekávají ani v přílivu čínských investic do Česka. „Zůstanou z hlediska české ekonomiky nevýznamné,“ je přesvědčen Pavel Sobíšek. Podle České národní banky do republiky v roce 2017 přiteklo z Číny necelých šest miliard korun. Data za loňský rok zveřejní centrální banka v březnu. „Začínající rok bude pro Čínu plný výzev. Ty souvisejí s pokračující změnou růstového modelu domácí ekonomiky od exportu a investic směrem k domácí spotřebě, a to v prostředí zpomalování globální ekonomiky,“ říká Pavel Sobíšek.

Ekonomiku brzdí i obchodní válka s USA

Nejčastěji zmiňovaným důvodem zpomalení čínské ekonomiky je obchodní válka s USA. Jenže vše na spory s Donaldem Trumpem svalovat nelze. Americký ekonom Paul Krugman v komentáři nazvaném Will China’s Economy Hit a Great Wall?, který byl zveřejněn na stránkách The New York Times, rozebírá nejslabší články čínského hospodářství.

Čínský Velký bratr přitvrzuje. Aplikace pozná, zda je v blízkosti dlužník a vyzve k jeho nahlášení

„Základním problémem čínského hospodářství je to, že je značně v nerovnováze,“ konstatuje Krugman a poukazuje na extrémně vysoké investice, které ale nejsou vyváženy dostatečnou domácí spotřebou. A přebytky již není Čína schopna exportovat do zahraničí tak jednoduše jako v minulosti. „Čína tedy skutečně nemůže investovat více než čtyřicet procent HDP. Musí přejít k vyšší spotřebě,“ je přesvědčený Krugman. Toho by mohla dosáhnout mimo jiné tím, že přesune zisky ze státních podniků k veřejnosti a posílí sociální síť. „Stále to ale nedělá.“

Svět roku 2023

  • Příbytek či úbytek pracujících (16–64 let) v populaci

Čína -0,2 %

USA 0,2 %

Česko -0,5 %

  • Podíl pracujících v populaci

Čína 71,2 %

USA 65,4 %

Česko 65 %

  •  Počet dětí na jednu ženu

Čína 1,6

USA 1,9

Česko 1,6

  • Počet mobilů na 100 obyvatel

Čína 107

USA 130

Česko 118

Zdroj: Standard Chartered

I přes aktuální rizika spojená s čínskou ekonomikou dávají dlouhodobější výhledy Číně důvod k optimismu. Podle studie HSBC se stane největší ekonomikou světa a z prvního místa sesadí Spojené státy. Obdobnou prognózu zveřejnila i britská banka Standard Chartered. Ta očekává, že se Čína stane světovou jedničkou již příští rok. A do roku 2030 se před USA dostane také Indie. Tu HSBC řadí na třetí příčku za Spojené státy americké.

HSBC předpovídá, že mezi lety 2018 a 2030 vzroste americká ekonomika z 20,4 bilionu dolarů na na více než 25 bilionů dolarů.

Čínský HDP se během stejného období téměř zdvojnásobí, a to z 14,1 bilionu dolarů na 26 bilionů dolarů. Studie The World in 2030 ale upozorňuje, že v přepočtu HDP na obyvatele bude Čína i nadále zaostávat a dosáhne jen na necelých třicet procent průměru rozvinutých zemí.

Čína se potýká s úbytkem obyvatel v pracovním věku; vydává se proto cestou automatizace. „Vroce 2017 dosáhla pracovní populace v Číně svého vrcholu a očekává se, že v příštích deseti letech bude dále klesat,“ říká Richard Keery, ředitel pražské pobočky HSBC France.

 Zvyšování automatizace výroby ostatně HSBC vidí jako klíčový faktor, pokud si země bude chtít udržet vysoké tempo růstu HDP. A zatím se jí v tomto ohledu daří. „Objem prodeje průmyslových robotů se v roce 2017 zvýšil o více než polovinu oproti roku 2016 a přesáhl celkový objem prodejů v Evropě a Americe dohromady,“ upřesnil Keery.

Čína jde po ,krokodýlech’. Miliardářů spojených s korupci je zde mnoho

O jedno světové prvenství Čína do roku 2030 přijde. Z pozice nejlidnatější země světa ji sesadí Indie, která bude mít v roce 2030 více než 1,5 miliardy obyvatel. Počet obyvatel v Číně, jak odhaduje HSBC, by se měl do roku 2030 zvýšit pouze mírně, a to ze současných bezmála 1,42 miliardy na 1,44 miliardy. „Čína a Indie budou dohromady v roce 2030 tvořit 35 procent světové populace,“ uvádí se v studii The World in 2030.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!