11. ledna 2012 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Roman Škodě zakázky nedohazoval, tvrdí audit ČEZ

Bývalý ředitel gigantu ČEZ Martin Roman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel gigantu ČEZ Martin Roman | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Interní audit provedený společností ČEZ, který měl prověřit zakázky od ČEZ pro strojírenskou firmu Škoda Power, neshledal neetické či korupční jednání.

Audit potvrdil významný nárůst zakázek za desítky miliard korun pro Škodu Power po roce 2004, kdy ČEZ řídil bývalý manažer Škody Martin Roman.

Růst však podle dokumentace souvisel s celkovým růstem investičních výdajů ČEZ. Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Interní audit prověřoval vzorek 39 kontraktů, které Škoda Power od roku
2004 od ČEZ získala. Aktuální hodnota těchto kontraktů je 26,4 miliardy Kč, z toho 15,4 miliardy již bylo zaplaceno.

Škoda Power pro ČEZ dodávala turbíny a další strojírenská zařízení do elektráren. "Jde o standardní obchodní vztahy, s parametry obdobnými jako v případech jiných dodavatelů ČEZ," uvedl Kříž.

ČTĚTE TAKÉ:

Deník Mladá fronta Dnes na začátku října zveřejnil dokumenty, které podpořily dřívější spekulace, že během svého působení v čele ČEZ měl Roman vlastnické zájmy ve Škodě Plzeň. ČEZ Škodovce poskytoval miliardové zakázky na své elektrárny a Romanovo případné působení v obou firmách by znamenalo vážný konflikt zájmů.

Roman přitom připustil své angažmá ve firmách napojených na skupinu Appian Machinery (Netherlands) B.V., která v roce 2006 byla zapsána do rejstříku jako oficiální majitel plzeňské Škody. Tvrdí ale, že vazby se zmiňovanými firmami přerušil ihned po svém příchodu do ČEZ.

Roman odmítá, že by byl na plzeňskou Škodu napojen během svého působení ve vedení ČEZ. V září v čele ČEZ po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti. Premiér Petr Nečas již oznámil, že pokud se nezákonné vazby Romana na Škodovku prokážou, bude namístě, aby z dozorčí rady ČEZ odešel.

Vztah Romana ke Škodě nyní šetří protikorupční policie. Ministerstvo financí je se zhruba 70 procenty hlavním akcionářem společnosti ČEZ.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz