9. listopadu 2017 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy z USA a Číny podepsaly kontrakty za 250 miliard dolarů. Na ropu, letadla či mikročipy

Americká delegace v čele s Trumpem se setkává s čínskými investory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká delegace v čele s Trumpem se setkává s čínskými investory. | foto: Reuters

PEKING Společnosti ze Spojených států a Číny podepsaly v posledních dvou dnech dohody v hodnotě více než 250 miliard dolarů (5,5 bilionů korun). Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil čínský ministr obchodu Čung Šan. Firmy podepsaly dohody v rámci návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně.

„Je to skutečný zázrak,“ řekl k dohodám Čung. Agentury AP a DPA však upozornily, že ne všechny dohody jsou závazné. Některé jsou pouze rámcovými dohodami nebo předběžným prohlášením záměru.

Jsou mezi nimi i dohody o prodeji čipů, motorů pro letadla či automobilových součástek z USA, ale také o spolupráci při těžbě plynu. Jejich cílem je potlačit stížnosti ze zahraničí na čínskou obchodní politiku.

Čínská státní televize uvedla, že americký výrobce Boeing podepsal v Číně komerční dohody za 37 miliard dolarů. Firmy v čipovém průmyslu pak uzavřely dohody v hodnotě čtyř miliard dolarů. Americký průmyslový konglomerát General Electric podepsal s čínskými obchodním partnery tři komerční dohody v celkové hodnotě 3,5 miliardy dolarů.

Čínská státní ropná firma Sinopec, Bank of China, čínský státní fond China Investment, Alaska Gasline Development (AGDC) a stát Aljaška se pak dohodly na spolupráci při rozvoji sektoru zkapalněného zemního plynu.

Dohoda zahrnuje investici ve výši až 43 miliard dolarů, vytvoření až 12 000 pracovních míst v USA, snížení obchodního deficitu mezi Spojenými státy a Asií o deset miliard dolarů ročně a poskytne Číně čistou energii.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!