23. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ropná válka Argentina - Španělsko pokračuje

Argentina hrozí znárodněním YPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentina hrozí znárodněním YPF | foto: ČTK

MADRID Argentinská ropná skupina YPF přerušila počítačové spojení se svou španělskou mateřskou společností Repsol. Je to další ze série kroků Buenos Aires, které uzavírají Repsolu přístup k YPF poté, co minulý týden argentinská prezidentka Cristina Fernándezová oznámila, že chce vyvlastnit většinový podíl Repsolu v YPF.

"Během týdne bylo zrušeno spojení mezi Repsolem a YPF," řekl jeden ze zdrojů. Ke zprávě se mluvčí vlády ani YPF nevyjádřili.

Vládní zástupce vykázal manažery ze sídla firmy
Prezidentka Fernándezová v pondělí navrhla znárodnit 51 procent z 57 procent akcií, které vlastní Repsol. Vláda pak vydala výnos, podle něhož nad YPF na 30 dní přebírá správu. Argentinský Senát má o návrhu hlasovat ve středu a dolní komora by měla s krokem vyslovit souhlas během dvou týdnů.

ČTĚTE TAKÉ

Vládní zástupce ve vedení YPF v pondělí podle místních médií ještě před skončením prezidentčina projevu vstoupil do sídla firmy a přečetl jména manažerů, kteří byli s okamžitou platností propuštěni a vykázáni. Několik hodin poté ústředí firmy obsadil státem jmenovaný prozatímní správce, jímž je ministr plánování Julio De Vido, a jmenoval nové ředitele.

Argentina nové investory nezíská
Fernándezová tvrdí, že Repsol do YPF dostatečně neinvestoval, což teď vede k nedostatku energetických produktů v zemi. Analytici za pravý důvod nedostatku pohonných hmot a nízkých investic do produkce označují tvrdou kontrolu cen. Po vyvlastnění Repsolu je navíc podle nich jasné, že Argentina už v dohledné době žádné jiné investory nezíská.

K TÉMATU

Vládní činitelé naznačili, že Buenos Aires nehodlá Repsolu za zestátnění podílu zaplatit požadovanou cenu 10,5 miliardy dolarů (198 miliard Kč) a že Repsol by také nemusel dostat dlouhou dobu vůbec nic. Španělsko začalo proti Argentině podnikat odvetné kroky a snaží se získat podporu Evropské unie i dalších zemí světa.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK