24. ledna 2011 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rošády na nejvyšších pozicích ve společnosti Google věští zásadní změny

Larry Page | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Larry Page | foto: Reprofoto

NEW YORK Internetový gigant Google zase jednou překvapil. Tentokrát se však nejednalo o technologickou novinku, ale o změnu ve vedení společnosti.

Dosavadní výkonný ředitel Eric Schmidt nadále nebude zastávat svůj post a zpátky do vedení společnosti by se měl na počátku dubna vrátit jeden z jejích zakladatelů – Larry Page.

Důvodů změn je hned několik. Jak uvedl Eric Schmidt, změna je dobrý způsob, jak učinit Google efektivnějším. "Zeštíhlení struktury našeho managementu nám pomůže zrychlit a zjednodušit rozhodovací procesy ve firmě," uvedl Eric Schmidt v oficiálním prohlášení.

Doposud totiž platilo, že pro všechna zásadní rozhodnutí musela platit shoda googlovského triumvirátu. "Argument, že změny přinesou rychlejší rozhodování ve společnosti, jsou poměrně přesné. Avšak skrývají jeden zásadní fakt, a to že i výsledky rozhodování se začnou od nynějška lišit od dosavadního kurzu," uvedl pro LN analytik americké společnosti Gartner Tom Austin a dodal, že změny ve vedení předznamenávají především zásadní posun ve strategii firmy a jejích investičních prioritách.

Nelze opomenout ani rostoucí konkurenci
Nelze opomenutou ani vzrůstající konkurenci sociálních sítí jako třeba Facebook. Ty vyhledávači Google konkurují především v oblasti zadávání reklamy. Tím, jak sociálním sítím roste počet návštěvníků a zobrazení jejich stránek, stávají se čím dál tím více atraktivní pro zadavatele internetové reklamy. Právě na tomto poli Google doposud dominoval. "Je třeba, aby Google na tuto novou výzvu Facebooku a jemu podobných nějak efektivně zareagoval," řekl Tom Austin.

Dalším důvodem, který stál za výměnou křesel, je i fakt, že Google se musí postavit svému konkurentovi, společnosti Microsoft. S tou soupeří především na poli vývoje softwaru pro mobilní telefony či na internetovém trhu webových prohlížečů. "Google si očividně nemyslí, že by Eric Schmidt byl tou správnou osobou, která by se s tímto konkurentem měla vypořádat," říká jeden z předních amerických expertů specializujících se na společnost Google Whit Andrews.

Výkonný ředitel Googlu Erik Schmidt 

Schmid v Googlu zůstává
Eric Schmidt, který stál za tím, že Google získal na trhu internetové reklamy dominantní postavení, a v roce 2004 dokonce dovedl společnost na burzu, firmu neopustí. Bude se i nadále zaměřovat hlavně na vyjednávání obchodů, budování vztahů s ostatními firmami, akvizice a jednání s americkou vládou. Pro druhého muže Googlu, Sergeye Brina, se rozhodnutím v zásadě nic nemění.
Bude se i nadále soustředit především na strategické projekty společnosti a zůstane mu "pouhé" označení spoluzakladatel.