16. dubna 2012 18:21, aktualizováno  20:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rosněfť a Exxon spojí své síly v USA i na Sibiři

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Největší ruská ropná společnost Rosněfť a největší americký producent ropy Exxon Mobil podepsaly smlouvu o strategickém partnerství. Exxon v tiskové zprávě uvedl, že Rosněfť se díky smlouvě dostane k rozsáhlým zásobám ropy v Texasu, Kanadě a Mexickém zálivu, zatímco Exxon Mobil bude moci začít s průzkumem na pobřeží Černého moře a v arktické oblasti Karského moře.

Dohoda je považována za jednu z nejvýznamnějších, která byla v odvětví těžby ropy mezi americkým a ruským podnikem kdy podepsána. Rosněfť je státní společností a díky Exxonu získá cenné know-how k těžbě ropy v těžko přístupných formacích, kde nelze těžit klasickým vertikálním hloubením.

Získané vědomosti zužitkuje i doma v Rusku, převážně v zamrzlých oblastech Sibiře.

ČTĚTE TAKÉ:

Firmy začaly o spolupráci jednat už loni v létě, podrobnosti tedy ladily téměř rok. Exxon měl snahu do Ruska proniknout už před deseti lety, kdy měl zájem o tehdy největší ruskou ropnou společnost Jukos. Ta ale upadla v nemilost ruských úřadů a protože nebyla schopna zaplatit údajné daňové nedoplatky za minulé roky, vyhlásila bankrot.

Smlouvu podepsal šéf Rosněfti Eduard Chudajnatov, šéf Exxonu Rex Tillerson, prezident společnosti Exxon Mobil Exploration Stephen Greenlee a prezident firmy Exxon Mobil Development Neil Duffin. Smlouva byla podepsána v rezidenci ruského premiéra Vladimira Putina v Novo-Ogarjovo u Moskvy. Vedle Putina byl podpisu přítomen i místopředseda ruské vlády Igora Sečina.

"Dnešek je skutečně historickým dnem. Mezi našimi společnostmi je to začátek nového hlubokého vztahu," řekl Tillerson. Cílem je podle něj odkrýt rozsáhlá naleziště ropy a plynu, a využít tak rostoucí poptávky po těchto surovinách.

Na základě smlouvy bude založeno několik společných podniků, které budou mít za úkol zajistit průzkumný program na ruském černomořském pobřeží a na severu země pak u Karského moře. Do ruských příbřežních projektů chtějí partneři zpočátku společně investovat více než 3,2 miliardy dolarů (asi 61 miliard Kč).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Samostatné smlouvy podepsala i společnost Neftegaz Holding America Ltd, což je nezávislá součást Rosněfti registrovaná v americkém státě Delaware.

Neftegaz tak převezme 30procentní podíl v projektu La Escalera Ranch, který leží na západě Texasu a patří Exxonu. Neftegaz má rovněž možnost převzít i 30 procent podílu ve 20 blocích, které má Exxon Mobil v Mexickém zálivu.

V rámci podepsané smlouvy pak třicetiprocentní podíl v projektu Harmattan ve formaci Cardium v kanadské provincii Alberta převezme podnik RN Cardium Oil, který je rovněž nezávislou součástí Rosněfti. Formace Cardium patří k aktivním nekonvenčním projektům na těžbu ropy a zemního plynu a Exxon Mobil v ní drží významný podíl.

Rusko od rozpadu Sovětského svazu před 20 lety neučinilo žádný významný objev ropy. Pokud chce tedy zůstat největším světovým producentem ropy, a udržet si tak náskok před Saúdskou Arábií, bude se muset věnovat i těžbě z pobřežních a nekonvenčních ložisek.

Šéfové obou firem budou o podrobnostech spolupráce hovořit ve středu v New Yorku před finančními analytiky. Akcie Exxonu dnes na burze v New Yorku zpevňovaly o více než jedno procento, ačkoliv hlavní indexy většinou oslabovaly.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz