22. října 2012 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rosněfť ovládne ruský trh s ropou, převezme skupinu TNK-BP

Rosněfť – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rosněfť – ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN/MOSKVA Ruská státní energetická společnost Rosněfť se dohodla na převzetí celé skupiny TNK-BP, která je třetím největším producentem ropy v Rusku. Za poloviční podíl, který drží britský koncern BP, zaplatí 17,1 miliardy dolarů (asi 325,5 miliardy Kč), Britové k tomu navíc získají v Rosněfti podíl 12,84 procenta.

Rosněfť ale podle agentury Reuters uzavřela ještě samostatnou dohodu s konsorciem AAR, které se skládá z ruských miliardářů, a které drží druhou polovinu TNK-BP. Konsorcium získá za svůj podíl 28 miliard dolarů (asi 533 miliard Kč) v hotovosti.

ČTĚTE VÍCE:

Společnost Rosněfť, kde má většinový podíl stát, je už teď největším producentem ropy v Rusku. Po převzetí TNK-BP tak na ruském trhu ovládne více než polovinu produkce ropy.

BP uvedla, že zároveň hodlá použít 4,8 miliardy dolarů (zhruba 91,4 miliardy Kč) na nákup dalších 5,66 procenta akcií Rosněfti, a to přímo od ruské vlády. Celkem tak britský podnik budou v největším producentovi ropy v Rusku držet 19,75 procenta akcií, neboť 1,25 procenta už vlastní. Celkem tak z Ruska dostane 12,3 miliardy dolarů v hotovosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz