Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rotující ‚káča‘ je hitem, který zasáhl už i dospělé. Hračkou se zbavují stresu

Fidget spinner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fidget spinner | foto: YouTube

PRAHA Zdá se, že antistresové omalovánky pomalu vytlačuje nový fenomén. Pokud vám spojení „fidget spinner“ nic neříká, vzpomeňte si, kdy naposledy jste viděli dítě či dospělého hrát si s rotující vrtulkou v ruce namísto, aby z nervozity cvakal propiskou. Čím dál oblíbenější hračka pomáhá lidem v mnoha zemích po celém světě. Od stresu, od závislosti na kouření nebo od potíží při hyperaktivitě. Alespoň to tvrdí její výrobci a někteří psychologové.

Ještě před nedávnem lidé nakupovali antistresové omalovánky, které se pro mnohé staly skoro až synonymem pro relax a uvolnění v uspěchané době specifické tím, že přibývá spotřeba antidepresiv.

Pastelky a rychlé tahy při vybarvování malých políček ve velkém obrazci si mnozí, kteří často trpí nervozitou a stresem, pochvalovali. Ne u všech ale katalog černobílých stránek vzbudil takový zájem. Někteří příležitostní „malíři“ se totiž nechali slyšet, že je údajně antistresové omalovánky stresují ještě více.

Rotující vrtulka nebo káča

Zdlouhavé vymalovávání má tak nového konkurenta – antistresovou pomůcku zvanou „fidget spinner“. Moderní hračka nemá, alespoň podle vyhledávače Google, zřejmě žádný český ekvivalent, nejlépe ji však vystihuje slovní spojení jako „rotující vrtulka“ či „rotující káča“.

Přesto není určena jen dětem. Uklidňující předmět mnohem více nakupují dospělí. Ti často říkají, že jim antistresové pomůcky umožňují soustředit se na úkoly, při kterých musí dlouho sedět, uklidňují je a navozují jim uvolněný stav mysli.

S „fidget spinnerem“ lze točit, házet či dokonce otevírat lahve se zátkami a hlavně – uklidňovat se jím kdekoliv a kdykoliv. Takzvaný „fidgeting“ funguje podobně jako cvakání propiskou. Základem je roztáčení hračky, která se uprostřed drží mezi palcem a ukazovákem. Náročnější triky pak vyžadují i druhou ruku a oční kontrolu.

Místo alkoholu nebo drog

Příznivý dopad na psychiku potvrzuje mimo jiné pražský psycholog a psychoterapeut Viktor Řežábek. „Jde o záměrnou soustředěnou pozornost. Lidé, kteří jsou neklidní a potřebují relaxovat, často sahají po jiných prostředcích. Bývá to alkohol nebo třeba drogy. V takovém případě ale víme, že to člověk nemá pod kontrolou. S uklidňujícími hračkami, které v sobě nemají žádnou skrytou návykovost, člověk může zklidnit svoje myšlení, které u těchto lidí bývá zrychlené a chaotické,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz, na jakém principu hračka funguje.

„Jde tedy o zástupný problém, který musí řešit – udržet pozornost. Člověk se zklidní tím, že se mu uzavře jeden z jeho životních programů. Nemůže se najednou zaměřit na deset nebo patnáct věcí, například, že mu někdo zemřel nebo že se právě rozešel. Proto to má ten efekt. Ale nesmí v tom být skrytá návykovost, což tato hračka zřejmě nemá,“ vysvětlil dále.

I proto se „fidget spinner“ zřejmě dostal mezi deset nejprodávanějších hraček na e-shopu Amazon.com. V českých internetových obchodech lze oblíbenou hračku koupit v mnoha provedeních – od nejklasičtějího v podobě tří či víceramenné vrtulky přes fidget spinner ve tvaru obdélníků, hvězdy nebo hrací kostky.

A za dostupné ceny. Nejlevnější je možné koupit už třeba za sto korun, příznivci této hračky si však mohou vybírat i mezi luxusnějšími kousky. Kovová „káča“ od designéra Antona Malysheva dosahuje i na částku bezmála pět a půl tisíce korun. Někteří dospělí i děti si svůj antistresový talisman naopak vyrábějí samy. Základem je ložisková točna.

První výzkumy

Výzkum univerzitní kantorky Katherine Isbisterové, která se zabývá vymýšlením a analýzou her, se již soustředil na tento fenomén mezi dospělými a plánuje se zaměřit i na dopady u dětí. Výsledky ukazují, že nejde jen o módní výstřelek. U dětí s hyperaktivitou pak zase jiný výzkum potvrdil, že se hraním se speciální pomůckou zlepšují jejich výsledky při řešení kognitivně náročných operací.

Jenže populární hračka zaplavuje i školní lavice, což vzbuzuje rozporuplné reakce u učitelů. Antistresová pomůcka totiž vydává zvuk. Proto některé školy jejich užívání zakazují, ačkoli studie mezi žáky šesté třídy nezávisle na sobě vypověděla, že se s hračkou jejich „přístup, pozornost, písemné dovednosti a interakce se spolužáky zlepšily“, jak uvádí vzdělávací společnost Scio na svých stránkách.

Z těchto výzkumů však nejde bez dalších informací odvodit, že používání rotujících vrtulek je pro děti ve školách prospěšné. Problémem je především to, že jejich používání vyžaduje oční kontakt.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...