Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Roušky změnily ‚zkrášlovací‘ návyky žen, drasticky se propadl prodej rtěnek

Rtěnka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rtěnka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA S povinností nosit zakrytá ústa a nos se od příchodu pandemie změnily „zkrášlovací“ návyky žen. Při líčení už tolik nekladou důraz na rty, ale spíše na oční partie, které jsou se zakrytými ústy a nosem vidět. Proto se drasticky propadl prodej rtěnek. A nejde jen o rty. S tím, jak lidé trávili karanténu doma, neslavily se svatby a podobné události, ubylo i důvodů k nanášení makeupu.

Evropský trh s dekorativní kosmetikou je tak dalším segmentem, který pandemie řádně přidusila. Letos čítá propady, jaké v posledních letech nezažil.

„Letos chodí mnohem méně zákaznic, rtěnky netáhnou vůbec, vždyť si je nemohou ani vyzkoušet,“ říká pro Lidovky.cz asistentka prodeje nejmenovaného kosmetického řetězce. Například podle francouzských výrobců se od příchodu pandemie do Evropy poptávka po rtěnkách snížila dokonce o tři čtvrtiny. Celkově se letos dekorativní kosmetiky prodalo o 17 procent méně než ve stejném období loni.

„Z důvodu nošení roušek a omezení společenského života se ženy zřejmě začaly méně líčit a omezily používání těchto produktů,“ potvrdil pro Lidovky.cz Jan Doleček z české společnosti PK Solvent, do níž spadají sítě drogerií Teta a Top. „Koronavirus zasáhl nejvýznamněji právě do prodejů dekorativní kosmetiky,“ sdělil.

Do doby, než se roušky staly nezbytnou součástí života, přitom rtěnku používalo téměř 83 % ženské populace v Česku. Nyní se však větší důraz v líčení klade na oči, u očních stínů či řasenek proto propad prodejů tak citelný nebyl.

Prodeje mýdel stoupají

Mnozí zákazníci se navíc ve snaze vyhnout se riziku nákazy přesunuli z kamenných obchodů za online nákupy. „Během jarní koronakrize jsme zaznamenali nárůst prodejů prakticky u všech segmentů, zákazníci se přesunuli s nákupy do bezpečnějšího online prostředí,“ sdělila Daniela Chovancová, mluvčí e-shopu Alza.cz. „Z dekorativní kosmetiky se prodávaly zejména tužky na oči a obočí, a to právě na úkor rtěnek,“ potvrzuje.

Kamenné prodejny sice přišly o část tržeb za dekorativní kosmetiku, o kompenzaci se zasloužilo praktičtější zboží. „Kladný dopad sledujeme naopak v oblasti prodejů mýdel, čističů a dezinfekcí. Tento trend je natolik významný, že se projevuje na celém prvním pololetí a zasahuje i do července,“ uvedl Doleček. 

Stejný trend pozoruje i německý řetězec drogerií DM. „Zákazníci nakupují ve větší míře čisticí a dezinfekční prostředky. Meziroční nárůst prodejů jsme rovněž pozorovali v kategorii doplňků stravy,“ říká mluvčí firmy Jiří Peroutka.

Přesto už se některé franšízové pobočky drogerií Teta v menších městech připravují na zrušení prodejen. „Nejsou lidi. Zákazníci jdou raději jen do jednoho obchodu, místo aby jich obcházeli více a zvýšili tak riziko, že se nakazí. Šampon nebo mýdlo si koupí v supermarketu,“ sdělila majitelka několika prodejen Teta, která si přála zachovat anonymitu. „Už jsme rozdali výpovědi a do konce roku uzavřeme dvě provozovny,“ dodala.

Hlavní výhodou nákupu kosmetiky v kamenné prodejně oproti e-shopu byla vždy možnost si výrobek otestovat doslova na vlastní kůži. Jak k pleti ladí purpurová či levandulová rtěnka, si už ale zákaznice zřejmě nevyzkouší ani tam. Jako o líhni bakterií se o testovacích vzorcích líčidel mluví odnepaměti, s pandemií jim ale zřejmě odzvonilo nadobro.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.