Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rozhádaná EU: Česko si elektrárny prověří samo

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Veis David ČTK

PRAHA  Shoda na podobě zátěžových testů pro jaderné elektrárny v Evropské unii stále schází. Česká republika proto bude následovat příklad Francie a zahájí vlastní testování.

Jak Lidovým novinám řekl náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, o podobě zátěžových testů ministerstvo jedná se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Jejich spuštění je možné již v červnu. "Pokud se Evropská unie dohodne ještě na dalších testech, nebude problém provést je dodatečně," doplnil Hüner.

Zátěžové testy jaderných elektráren v Česku

  • přírodní pohromy (záplavy, zemětřesení, vichřice)
  • dlouhodobá extrémní vedra nebo mrazy
  • výpadek elektrického napájení jaderné elektrárny
  • výpadek chlazení jaderné elektrárny
  • zničená dopravní a komunikační síť
    v okolí elektrárny
Předsedkyně úřadu Dana Drábová pro LN uvedla, že přípravné práce začaly již v polovině dubna. Provozovatel jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně, společnost ČEZ, dostane čas na zpracování testů do konce září.

Kromě přírodních katastrof přijdou na řadu i možné dopady extrémně vysokých nebo naopak nízkých teplot. "Zkoumat budeme nejen dopad katastrofy na samotnou elektrárnu, ale také rizika spojená s rozpadem infrastruktury v okolí elektrárny," zmínila Drábová.

Vedení skupiny ČEZ již před dvěma týdny uvedlo, že se zátěžových testů neobává. "Jakmile bude finální verze zátěžových testů vytvořena na odborné úrovni, nebudeme čekat na jejich politické vyhlášení a začneme je realizovat," řekl tehdy generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Evropa se neshodne
Dohoda na evropské úrovni stále schází, i když sdružení evropských úřadů dohlížející na jadernou bezpečnost má v této věci již deset dní jasno. Zátěžové testy se podle regulátorů mají týkat přírodních katastrof a technických selhání zařízení elektrárny.

Čtěte také:


Jenže část členských zemí se bouří, že takové testy jsou nedostatečné. Například zástupci Německa a Rakouska spolu s částí Evropské komise požadují zkoumání i takových rizik, jakými jsou teroristické útoky nebo aktivity hackerů. Ke sblížení názoru obou stran nepřispělo ani Evropské jaderné fórum, které se konalo v minulém týdnu v Praze.

Požadavky Němců a Rakušanů na podobu testů jaderných zařízení označil Tomáš Hüner za likvidační. "Hrozby jako terorismus jsou úkolem hlavně pro tajné služby, ne pro úřady dohlížející na jadernou bezpečnost," dodává ke sporu Dana Drábová.

Také premiér Petr Nečas během svého vystoupení na jaderném fóru uvedl, že zátěžové testy by neměly rizika spojená s terorismem zahrnovat. "Je zásadní, aby definování pravidel i vyhodnocování zátěžových testů zůstalo na odborné úrovni. Nesmíme si dovolit zpolitizování tohoto problému," řekl Nečas.

Francie už začala
Česko tak bude následovat francouzský příklad. Tamní úřad pro jadernou bezpečnost nečekal na výsledek jednání v Bruselu a spustil vlastní zkoušky jaderných elektráren. Majitelé elektráren je musí provést do poloviny září. Mezi zkoumaná rizika patří zemětřesení nebo zaplavení areálu jaderné elektrárny.

Takzvané stres-testy reagují na havárii, k níž došlo v březnu v japonské elektrárně Fukušima Daiči. Zemětřesení a následná vlna tsunami vyřadily z provozu systémy chlazení, což vedlo k výbuchu vodíku a úniku radioaktivity ze tří bloků.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...