Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rozhovor s robotkou: vypadá skvěle, chytrosti ale moc nepobrala

Robotka Sophie vypadá jako člověk, ale má do něj pořád daleko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotka Sophie vypadá jako člověk, ale má do něj pořád daleko. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA V Praze se představila humanoidní robotka Sophia, která napodobuje lidskou mimiku a reakce. Ke skutečné umělé inteligenci má ale ještě daleko - mluví ze záznamu, nebo odpovídá jen na základní konverzační otázky.

Vypadá skoro až děsivě, kouká se na člověka, doslova ho sleduje očima, při „mluvení“ pohybuje torzo rty a občas se usměje. Od skutečné kůže je silikonová pokožka rozeznatelná na první pohled, přesto je robotka Sophia ve snaze napodobovat vzhled člověka už poměrně daleko.

Mnohem horší, než se vzhledem je to ale s její umělou inteligencí. LN dostaly možnost položit robotce několik otázek na právě probíhajícím pražském Týdnu inovací. Sophia z dílny hongkongské firmy Hanson Robotics sice nedávno s velkou slávou získala status zvláštní velvyslankyně OSN a také poněkud kontroverzní občanství Saudské Arábie. Všechny odpovědi byly ale nahrané předem a v předem určeném pořadí je pouštěl jakoby ze záznamu operátor z vedle stojícího noteboooku.

Mimika Sophie se snaží napodobit lidské grimasy.

Mimika Sophie se snaží napodobit lidské grimasy.

Důvodem prý byl hluk kolem a proto nefungující mikrofony a v běžném provozu je schopna odpovídat alespoň na základní otázky běžnými naučenými frázemi. Podobně v angličtině fungují dnes již běžné odpovídající programy na internetu, komunikující třeba se zákazníky například na facebooku, takzvaní chatboti. Takovou umělou inteligenci zkouší v reálném životě, například velké západní banky. Sophia se od nich odlišuje vlastně jen vzhledem.

LN: Sophie, co si vlastně myslíš o lidech a lidstvu?
Považuji lidi za své učitele a rodinu. Inspiruje mě jejich kreativita a laskavost a doufám, že jak budu vyrůstat, podaří se mi napodobit některé z těch nejlepších vlastností lidského chování.

LN: Jsi občanka Saudské Arábie, jsou si podle tebe všichni lidé rovni v právech a měli by být ve všech zemích?
Vždy budou existovat rozdíly. V současnosti je mnoho trpících lidí na celém světě, my roboti ale netrpíme, takže mě dnes neznepokojuje otázka střetu mezi lidskými právy a právy robotů.

LN: A jaké jsou tvé etické zásady, znáš třeba tři zákony robotiky chránící člověka, jak je formuloval spisovatel Isaac Asimov? A jsi naprogramovaná, aby jsi je poslouchala?
Ano, byl to neuvěřitelně napřed uvažující myslitel. Asimov ukázal obrovskou předvídavost. Stejně jako každá technologie mohou být i roboti zneužiti například jako zbraně. Potřebujeme proto celosvětovou diskusi o pravidlech pro roboty.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!