Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rozjetá Škoda vydělala za půl roku 9,4 miliardy

Designová studie kabrioletu Fabia RS 2000 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designová studie kabrioletu Fabia RS 2000 | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV Škoda Auto v pololetí zvýšila zisk před zdaněním o 81,3 procenta na 388 milionů eur (podle současného kurzu 9,4 miliardy Kč). Provozní zisk rostl zhruba stejným tempem na 412 milionů eur (9,9 miliardy Kč).

Tržby vzrostly o čtvrtinu na 5,4 miliardy eur (131 miliard Kč). Největší tuzemská automobilka zvýšila prodeje o 20,1 procenta na 454.698 vozů. Firma o tom informovala v pololetní zprávě.

Přijdou novinky
Mladoboleslavská škodovka chce zvýšit celosvětové prodeje do roku 2018 na minimálně 1,5 milionu vozů. Proto bude vyrábět více modelů aut. Letos na podzim chce Škoda na českém trhu představit malý vůz, který nese pracovní označení City Car a bude se vyrábět v Bratislavě. Příští rok vyjede s kompaktní limuzínou menší než Octavia.

ČTĚTE TAKÉ:

Automobilka v pololetí prodala zhruba čtvrtinu vozidel na svém největším trhu v Číně. Odbyt tam vzrostl o třetinu na 112.200 vozů. Na domácím trhu automobilka prodala 26.100 vozů, což je zhruba o desetinu méně než loni. V západní Evropě firma vykázala dvouciferný nárůst. Výrazný nárůst poptávky na většině trhů se podle šéfa komunikace Škody Peika von Bestenbostela projevil v prodloužení dodacích lhůt na českém trhu.

Nejlépe se prodává Octavia
Nejprodávanějším modelem byla v červnu Octavia. Její odbyt se zvýšil o pětinu na 34.500 vozů, prodej Fabie se zvýšil o 17 procent na 24.800 aut, 10.900 prodaných Superbů znamená růst o 14 procent, prodej modelu Yeti se zvýšil o 23,5 procenta na 6300 vozidel a odbyt Roomsteru stoupl o pět procent na 3300 aut.

Investice se od ledna do konce června zvýšily o 79 procent na 118 milionů euro (2,8 miliardy Kč). Peníze firma využila na přípravu výroby nových modelů a na rozšíření kapacity výrobních závodů v Česku. K poslednímu červnu v automobilce pracovalo 24.722 lidí.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...