27. června 2011 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rozmary počasí vykryje spalování plynu

Kombinace solární, větrné a plynové elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombinace solární, větrné a plynové elektrárny | foto: GE ENERGY, TORRESAL, BABCOCK WILCOX

FAIRFIELD Větrné a solární elektrárny samy o sobě nejsou spolehlivým zdrojem elektřiny. Problém lze odstranit jejich propojením s plynovou elektrárnou, která výkyvy v jejich produkci nahradí.

Přesně tímto směrem se vydal americký koncern General Electric, světová jednička v oblasti energetického strojírenství.  Elektrárna FlexEfficiency, kombinující paroplynový cyklus s větrnou a solární energií, má výkon 510 megawattů.

SPECIÁL: Elektrárny budoucnosti

Kombinace solární, větrné a plynové elektrárnyRozmary počasí vykryje spalování plynu
Malý, levnější a jedodušší atomový reaktorJaderný průmysl má spasit "kapesní" reaktor

Slunce jako zdroj energie a sůl jako levné médiumSolární elektrárna používající tavenou sůl


To odpovídá spotřebě více než 600 tisíc evropských domácností. Koncern GE do vývoje nové elektrárny investoval víc než půl miliardy dolarů. Mezi výhody nové technologie patří nebývale vysoká účinnost výroby elektřiny, pohybující se v rozmezí od 61 do 70 procent a také možnost pružně navyšovat nebo snižovat výkon v závislosti na aktuální spotřebě elektrické energie. Kombinace solární, větrné a plynové elektrárny

Novou elektrárnu společnost GE představila na konci května. O pouhé dva týdny později oznámila první uzavřenou zakázku. První elektrárna FlexEfficiency vyroste v tureckém Karamanu.

ČTĚTE VÍCE:


Zákazníkem je místní společnost MetCap Energy, komerční provoz má zahájit v roce 2015. Jak zmínil ředitel společnosti MetCap Energy Investments Celal Metin, v tureckých podmínkách je problémem nedostatek vody. Její spotřeba v elektrárně FlexEfficiency je minimální. Méně vyspělé země též ocení snadnou obsluhu elektrárny.

Kromě smluv s MetCap Energy podepsali zástupci GE také memorandum o spolupráci s čínskou společností Harbin Electric. Chce se tak dostat na čínský trh.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.