21. března 2012 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurovia prý o zvlnění D47 věděla a zatajila posudek

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo dokument, podle kterého je prý viníkem zvlnění vozovky na novém úseku D47 u Ostravy stavitel dálnice - společnost Eurovia CS.

Jde o posudek, který si v roce 2008 nechala stavební firma vypracovat a který jako důvod poškození vozovky označil použití ocelárenské strusky pro podloží dálnice. "Tento dokument firma zatajila," uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Podle Eurovie to není pravda, materiál byl prý pracovníkům ŘSD znám už v době jeho vzniku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ačkoliv je tento odborný posudek hotový již od roku 2009, společnost Eurovia jej nikdy ŘSD oficiální cestou neposkytla. To považuji za vážné porušení zákona, smlouvy a poškození investora," uvedl ředitel ŘSD René Poruba.

Eurovia výsledky tohoto posudku podle své mluvčí Petry Kučerové veřejně prezentovala na tiskové konferenci loni v listopadu a zároveň je zveřejnila na svých internetových stránkách. Důvodem pro zvlnění podle ní je skutečně použití nevhodného materiálu takzvaného studeného odvalu. Ten je synonymem pro termín ocelárenská struska, který používá ŘSD. Využití tohoto materiálu do náspu dálničního tělesa podle firmy nařídilo přímo ŘSD.

Devět kilometrů, devět set vad

ŘSD reklamuje devítikilometrový úsek mezi Bohumínem a Ostravou, kde údajně zjistilo 901 vad mimo jiné vzniklých použitím nekvalitního podkladového materiálu. ŘSD tvrdí, že škody na dálnici jsou v řádech stamilionů korun.

Podle Eurovie ovšem škody dosahují 125 milionů korun. Taková částka představuje zhruba tři procenta z celkových nákladů, což je podle generálního ředitele Eurovie Martina Borovky obvyklé riziko, se kterým se počítá. Eurovia tvrdí, že většinu údajných vad způsobilo ŘSD špatnou nebo nedostatečnou údržbou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!