Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŘSD zrušilo zakázky za 220 milionů, byly nezákonné

Stavba dálnice A5 z Vídně do Mikulova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice A5 z Vídně do Mikulova. | foto: Reprofoto

PRAHA Audit Ředitelství silnic a dálnic odhalil nezákonné členění veřejných zakázek. Zakázky za zhruba 200 milionů korun proto muselo ŘSD zrušit. Řekl to generální ředitel státní příspěvkové organizace David Čermák. Na obdobné počínání poukazoval i audit Státního fondu dopravní infrastruktury na jaře.

"Nesmí docházet k tomu, aby na dvou sousedících úsecích byly prováděny zcela totožné práce a šlo o dvě různé podlimitní zakázky s hodnotou pod šest milionů korun," uvedl Čermák. Velké zakázky je podle něj nutné důsledně vypisovat jako nadlimitní a jejich zhotovitele vybírat v otevřeném výběrovém řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Značný podíl na dělení zakázek měla podle Čermáka krajská správa v Chomutově, kde byly téměř všechny práce realizovány v režimu podlimitních zakázek. Skutečný rozsah tohoto problému má zjistit interní kontrola, která v chomutovské krajské správě aktuálně probíhá. Praktiky s dělením zakázek už stály místo bývalého krajského ředitele Oldřicha Poura, kterého Čermák odvolal krátce po svém květnovém jmenování.

Krajští ředitelé budou více rozhodovat

Na rozdíl od nadlimitních zakázek, jejichž kontrolu hodlá centrální ŘSD zpřísnit, u podlimitních zakázek naopak hodlá pražská centrála ponechat více rozhodovacích pravomocí ředitelům jednotlivých krajských správ. V současnosti totiž musí generální ředitel rozhodovat o všech veřejných zakázkách včetně těch nejmenších. V praxi se tak například stává, že se výběrová řízení například na sečení trávy podél silnic protahují na několik měsíců a na výšku trávy si stěžují kromě řidičů i dopravní policisté.

Napříště bude generální ředitel schvalovat pouze původní podobu zakázek, výběr zhotovitele ale bude na jednotlivých krajských správách.

Audit SFDI zkontroloval celkem 30 veřejných zakázek, z nichž 29 prý odporovalo zákonu o zadávání veřejných zakázek. ŘSD při nich zakázky buď přímo přidělovalo jediné firmě bez soutěže, nebo jen pětici vyvolených.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Letadlo společnosti China Eastern Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Letadlo společnosti China Eastern Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Letadlo společnosti China Eastern Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT VODOHOSPODAŘSKÝCH STAVEB (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč