Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rumuni protestovali proti větrníkům ČEZ. Ostraha na ně střílela

větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

BUKUREŠŤ Pět rumunských občanů bylo zraněno gumovými projektily na jihovýchodě Rumunska, kde se násilím snažili vniknout do objektu větrné farmy. Tu u obce Cogealac staví elektrárenská společnost ČEZ. Oznámila to rumunská policie.

Policejní šéf Adrian Rapotan řekl, že starosta obce Cogealac zamířil s několika desítkami místních občanů k větrnému parku, kde chtěl pokutovat českou firmu za to, že údajně nemá povolení ke stavbě. Vesničané, kterým nebylo umožněno vstoupit na pozemek elektrárny, začali házet kameny na strážce objektu. Ti v sebeobraně odpověděli střelbou gumovými projektily.

Komando ČEZ

Společnost ČEZ čelila již dříve silné kritice kvůli brutálním praktikám svého vymahačského komanda. Podle šéfa ČEZ Martina Romana byl výcvik, jehož praktiky odhalil zveřejněný videozáznam, nutný pro sebeobranu pracovníků oddělení Netechnických ztrát (NTZ), kteří zasahují proti zlodějům elektřiny.

VÍCE SI PŘEČTĚTE ZDE

Na branný výcvik komanda reagoval i tehdejší premiér Jan Fischer, který vyzval tehdejšího ministra financí Eduarda Janotu, jehož úřad je většinovým vlastníkem energetického koncernu ČEZ, aby dohlédl na zákonnost jeho činností.

Zraněn je i starosta
Čtyři lidé utrpěli zranění nohou a jeden byl zasažen do břicha. Byli převezeni do nemocnice. Jedním ze zraněných je podle prefekta župy i místostarosta obce Cogealac.

Starosta Hristu Cati podle agentury AP řekl, že žaloval ČEZ za to, že nemá ke stavbě povolení od místních úřadů. Tvrdí že povolení dostala španělská společnost Iberdrola.

"Je to naprostá lež, ČEZ má všechna povolení potřebná pro stavbu větrné farmy," řekla mluvčí ČEZ v Rumunsku Iulia Borsanová. "Je to politováníhodný incident a chceme ho řádně vysvětlit," dodala.

Spor se dostal i k soudu
Chování starosty Cogealacu kritizoval prefekt župy Claudiu Palaz. Konflikt mezi obcí a skupinou ČEZ podle něj trvá již téměř rok a dostal se i k soudu. Zatím nebyl vynesen rozsudek. Starosta podle něho nemá právo blokovat realizaci investic a brát spravedlnost do svých rukou.

Policie nyní vyšetřuje, zda firma, která střeží objekt, může být povolána k odpovědnosti za to, její členové použili zbraň.

Větrný park Fontanele & Cogealac v rumunské provincii Dobrudža, do kterého ČEZ investuje 1,1 miliardy eur (zhruba 28,3 miliardy korun), má tvořit 240 turbín s celkovou kapacitou 600 MW a má mít více než dvojnásobný instalovaný výkon proti dosud největší evropské větrné farmě ve skotském Whitelee. V červnu byla spuštěna první turbína elektrárny. Do konce roku by měla vyrábět elektřinu více než stovka turbín.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...