14. ledna 2010 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rumunsko bere šetření vážně, odejde 100 tisíc státních zaměstnanců

Rumunský prezident Traian Basescu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunský prezident Traian Basescu | foto: ČTK/AP

BUKUREŠŤ Rumunsko hodlá zrušit 100.000 pracovních míst ve veřejném sektoru kvůli rozpočtovým škrtům, které mají zajistit splnění podmínek záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a udržet ekonomiku v chodu. Uvedl to dnes podle agentury AP rumunský ministr financí Sebastian Vladescu při debatě o rozpočtu.

V rumunském veřejném sektoru pracuje zhruba 1,4 milionu lidí. Ministr neupřesnil, v jakém časovém harmonogramu se snižování počtu pracovníků uskuteční, ani kterých odvětví se bude týkat.

Rumunský parlament jedná o rozpočtu pro letošní rok již čtvrtý den. Rumunsko musí rozpočet schválit, aby uvolnilo platbu 1,5 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč) z úvěru od MMF. Rozpočtový deficit musí podle dohody s MMF činit 5,9 procenta hrubého domácího produktu.

Zmrazená půjčka
Rumunská ekonomika byla v loňském roce po letech růstu zasažena světovou finanční krizí a propadla se o osm procent. Rumunsko se loni v březnu s MMF, Evropskou unií a dalšími mezinárodními institucemi dohodlo na záchranném úvěru v hodnotě 20 miliard eur (přes 520 miliard Kč). Tato půjčka byla ovšem v říjnu zmražena poté, co parlament vyjádřil nedůvěru vládě, napsala agentura AP.

Rumunský parlament v prosinci schválil koaliční vládu pravého středu, kterou vede premiér Emil Boc. Země tak získala po mnoha měsících menšinové vlády opět regulérní kabinet založený na většině.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.