10. srpna 2013 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rus přechytračil banku. Upravil smlouvu a požaduje miliony

Ruská banka Tinkoff Credit Systems. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská banka Tinkoff Credit Systems. | foto: tcsbank.ru/

VORONĚŽ Dmitrij Agarkov z ruské Voroněže přepsal podmínky smlouvy ke kreditní kartě psané drobným písmem a nyní žaluje banku Tinkoff o odstupné 24 milionů rublů (přes 14 milionů korun). V předchozím sporu již soud jeho upravenou smlouvu uznal. Šéf banky Oleg Tinkov však věří, že místo milionů se Agarkov dočká vězení.

Před pěti lety se tehdy 42letému Rusovi příliš nezamlouvaly podmínky vydání kreditní karty, a tak si napsal vlastní. Oskenoval si originální smlouvu banky Tinkoff Kreditnyje Sistemy a pasáže psané drobným písmem si upravil k obrazu svému. Banka změny v dokumentu přehlédla a Agarkovovi následně poštou přišla jak kreditní karta, tak podepsaná smlouva.

Podmínky dohody se však od těch oficiálních diametrálně odlišovaly. Agarkov si „vyjednal“ nulovou sazbu úroků a vyjmutí z povinnosti hradit bance jakékoliv poplatky. „Úvěrový limit byl neomezený. Mohl si pořídit klidně ostrov v Malajsii a banka by mu to musela ze zákona proplatit,“ řekl Agarkovův advokát Dmitrij Michalevič deníku Kommersant.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli špatné Agarkovově platební morálce se po dvou letech banka rozhodla kreditní kartu zrušit. Protože však klient odmítal zaplatit 45 tisíc rublů (26,5 tisíce korun) za čerpaný úvěr, poplatky a výzvy k zaplacení, banka ho v roce 2012 zažalovala. K jejímu překvapení ale Agarkov argumentoval zněním smlouvy, kterou soud uznal za platnou.

Změna ve smlouvě = poplatek 3 miliony

Bankéři uznali svoji chybu, před podpisem totiž smlouvu vůbec nečetli. Agarkov tak nakonec musel uhradit pouze 19 tisíc rublů čerpaných z kreditu.(zhruba 11 tisíc korun). „U soudu říkali to samé, jako jejich dlužníci: Podmínky jsme nečetli,“ popisuje Michalevič.

Úspěch Agarkovovi zvedl sebevědomí. Nově banku Tinkoff žaluje o více než 24 milionů rublů (přes 14 milionů korun) odškodného za nedodržení podmínek dohody. O novém sporu informovala jako první regionální agentura RIA Voroněž.

Anketa

Kdo je podle vás ve sporu v právu?

Klient – banka musí být obezřetná 656
Banka – upravená smlouva je podvod 100
Nevím – je to složitý případ 22

Proč tak vysoké odškodné? Ve smlouvě Agarkov zaměnil odkaz na plné znění dodatečných podmínek, který přesměroval na vlastní webové stránky. Na nich se uvádí, že za jakoukoliv jednostrannou změnu podmínek musí banka klientovi vyplatit 3 miliony rublů. Poplatek za zrušení smlouvy je 6 milionů rublů.

24 milionů? Spíš 4 roky za mřížemi

Soud banky s klientem začne v září. Banka se zatím k případu vyjádřila pouze ve smyslu, že podobná „chyba technického rázu“ už se nebude opakovat. Majitel banky se ale k případu vyjádřil přes sociální síť Twitter. „Naši právníci se domnívají, že nedostane 24 milionů, ale spíš čtyři roky za mřížemi za podvod. Pro nás je to otázka principu,“ tweetoval Oleg Tinkov.

„Neschováváme se za drobné písmo, všechno je čisté a transparentní. Požádejte o kartu a pak mluvte. Krádež je hřích – podle mého názoru, samozřejmě. Ne všichni v Rusku si to ale myslí,“ uzavřel Tinkov debatu, která se na Twitteru rozpoutala.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!