1. března 2016 20:13, aktualizováno  20:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská Alfa Group couvla z koupě banky Zuno

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

VÍDEŇ Prodej Zuno Bank se nakonec nekoná. Ruská Alfa Group, která měla online banku od rakouské skupiny Raiffeisen Bank International převzít, z koupě vycouvala. Krach obchodu oznámili v úterý sami Rakušané. Důvod neuzavření smlouvy nemá podle nich souvislost s prodávanou bankou.

„Celá věc jde mimo nás, vyjadřovat se k tomu nemohu,“ uvedl mluvčí Zuna Vladimír Michna. „Jak informovala Raiffeisen Bank International v oficiální tiskové zprávě, důvod odstoupení společnosti ABHH od koupě nesouvisí s bankou Zuno. Odstoupení ABHH od prodeje nebude mít žádný dopad na klienty v České republice a na Slovensku a jejich vklady zůstávají chráněné podle rakouského zákona o ochraně vkladů. Zuno zůstává samostatná plně regulovaná banka se sídlem ve Vídni,“ doplnil později.

Ještě donedávna přitom existoval plán, že Zuno, působící v Česku a na Slovensku, otevře nově pobočky i u našich jižních sousedů. Podle informací LN totiž rakouský regulátor požadoval, aby banka ve chvíli přechodu na nového vlastníka působila v zemi napřímo, což jako dceřiná firma Raiffeisen Bank nemusela.

Otázkou je, zda se uskuteční plánovaná změna vedení. Alfa Group údajně zvažovala výměnu šéfa Zuno Oyvinda Oanese. Vrátit se měl András Hamori, který banku vedl v minulosti.

Prodej Zuno byl ohlášen v září 2015 a Alfa za ní měla zaplatit kolem 35 milionů eur (téměř miliardu korun). Podle informací LN by se poplatek za nesplnění dohody ze strany Alfa Group (takzvaný break-up fee) měl pohybovat kolem dvou milionů eur.

Raiffeisen zvažuje, co dál

Důvodem prodeje Zuna byla změna struktury rakouské finanční skupiny, nikoliv snaha získat dodatečný kapitál. V současnosti Raiffeisen Bank zkoumá, jak bude dále postupovat. V úvahu nadále přichází prodej dceřiné banky nebo její části, ale i její integrace do jiných částí skupiny.

Ke konci loňského roku měla Zuno 200 zaměstnanců a 255 tisíc klientů. Spravovala vklady 755 milionů eur a poskytla úvěry v hodnotě 75 milionů eur.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz