Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská ekonomika poroste pomaleji, částečně kvůli krizi na Ukrajině

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

Přestože ruská ekonomika ve druhé polovině loňského roku zrychlila svůj výkon, Evropská komise očekává, že letos se její růst zpomalí. Oproti loňskému roku se tak její výkon sníží o 0,3 procenta na jedno procento HDP. Důvodem je mimo jiné napětí, které již několik měsíců panuje na Ukrajině.

Evropská unie kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym zmrazila majetek a zakázala vstup na své území zhruba pěti desítkám osob z Ruska i z Krymu, především politikům, vojákům či pracovníkům tajných služeb. Na rozdíl od Spojených států, jejichž opatření cílí také na některé ruské firmy či banky, ale právní základ evropských sankcí zatím neumožňuje postihovat společnosti.

O tom, v jakém rozsahu by podobný krok bylo možné udělat a jak věc právně podložit, dnes večer velvyslanci unijních zemí nerozhodli. Znovu o tom budou jednat ve středu. Jejich případná doporučení by mohli potvrdit ministři zahraničí osmadvacítky na své schůzce plánované na příští pondělí. Pokud se nedomluví, bude zřejmě právě na lídrech diplomacií, aby věc dotáhli do konce.

Příprava plošných sankcí

Evropská komise také připravuje analýzy možných podob a dopadů širších hospodářských sankcí, které by postihly například celá odvětví ruské ekonomiky. O jejich spuštění by v případě další eskalace konfliktu musel zřejmě rozhodnout unijní summit.

Evropský komisař Siim Kallas, který zodpovídá za hospodářské a měnové otázky, dnes novinářům přípravu plošných sankcí potvrdil. Uvedl, že jsou zvažovány tři scénáře, z nichž ten nejvýraznější by ovlivnil i růst evropského hospodářství. To má podle jarní prognózy v celé EU letos vzrůst o 1,6 procenta a v zemích eurozóny o 1,2 procenta. Příští rok by unie měla potvrdit, že se jí daří zvládat důsledky krize a růst zrychlit na dvě procenta v celé EU a na 1,7 procenta v zemích platících eurem.

Odborníci připravující možnou třetí fázi sankcí se podle diplomatů snaží nalézt vyvážený model, který by dopady rovnoměrně rozdělil mezi členské země. "Některé země jsou důsledkům vystaveny více, některé méně. Samozřejmě pobaltské země a státy jako Finsko nebo Kypr, které mají větší ekonomické vazby s Ruskem, mohou být postižené více," poznamenal dnes Kallas. Připomněl také, že nyní velmi silná evropská diskuse o snížení energetické závislosti na Rusku a o související problematice se vede už od roku 2006.

Přerušení dodávek ropy

"Je také jasné, že tato krize má vážný dopad na ruskou ekonomiku," zdůraznil eurokomisař. Polovinu příjmů ruské centrální vlády podle něj tvoří právě peníze z prodeje ropy a zemního plynu. Přerušení dodávek by tak podle něj znamenalo také pro Rusko výrazné finanční ztráty.

Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci dubna snížil svůj odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,2 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta. MMF zároveň očekává, že odliv kapitálu z Ruska letos dosáhne 100 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč). Kallas připomněl, že jiné odhady hovoří o ještě vyšších částkách a že ruská centrální banka už utratila velké peníze ve snaze stabilizovat rubl, který je vývojem situace postižen.

Očekává se pokles investic

Evropská makroekonomická předpověď mimo jiné také uvádí, že objem soukromých investic loni v Rusku klesl o 0,1 procenta. O rok dříve přitom rostl o 6,3 procenta. Důvodem je podle komise především dokončení obřích infrastrukturních projektů spojených s nedávnou zimní olympiádou v Soči. Letos je přitom v souvislosti se zhoršujícím se investičním klimatem, rostoucí nejistotou, odchodem kapitálu do zahraničí a vyššími náklady na financování projektů očekáván další pokles investic.

"Další sankce mohou mít pro Rusko dalekosáhlé důsledky a vést k dalšímu zhoršení ekonomického výhledu na roky 2014 a 2015," stojí v prognóze. Pokud by se politické napětí do konce letošního roku uklidnilo, měl by v roce 2015 Rusko podle údajů komise čekat dvouprocentní růst ekonomiky.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Pražské autobusy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!