8. března 2016 11:00, aktualizováno  11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská Expobank se v Česku zbavuje nemovitostí. Strategie banky vzbuzuje rozpaky

Dům Expobank CZ na  Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům Expobank CZ na Václavském náměstí | foto: wikimediaLidovky.cz

PRAHA Expobank CZ se zbavila domů za více než miliardu korun. Z výnosu prodeje navýší banka ruského finančníka Igora Kima kapitál. Na trhu její dosavadní strategie vzbuzuje spíše rozpaky.

Expobank CZ, vlastněná ruským finančníkem Igorem Kimem, se zbavuje cenných nemovitostí. V závěru loňského roku prodala své sídlo na Malé Straně i kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a ulice Štěpánská.

„Očekáváme, že transakce bude dokončena během prvního pololetí 2016,“ potvrdila mluvčí banky Alena Nováková.

Podle informací LN je kupujícím Josef Koller, bývalý majitel největšího českého prodejce autosoučástek, společnosti Auto Kelly. Za budovy má zaplatit celkem přes miliardu korun, konkrétně 650 milionů za objekt na Václavském náměstí a dalších 400 milionů za sídlo banky.

„Kupujícím je český investor, s ohledem na probíhající jednání nemůžeme více komentovat,“ reagovala mluvčí. Banka se však nestěhuje a prostory si pronajala na dalších pět let.

Kimovi se tím vrací kolem 40 procent investice vložené do nákupu banky. Podle zdrojů LN za Expobank zaplatil kolem 90 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Od prodeje si banka slibuje významné navýšení kapitálu a rozvoj celé skupiny v dalších letech. Navyšování kapitálu však může mít vícero důvodů, například očekávání budoucích potíží.