Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská Expobank se v Česku zbavuje nemovitostí. Strategie banky vzbuzuje rozpaky

Dům Expobank CZ na  Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům Expobank CZ na Václavském náměstí | foto: wikimediaLidovky.cz

PRAHA Expobank CZ se zbavila domů za více než miliardu korun. Z výnosu prodeje navýší banka ruského finančníka Igora Kima kapitál. Na trhu její dosavadní strategie vzbuzuje spíše rozpaky.

Expobank CZ, vlastněná ruským finančníkem Igorem Kimem, se zbavuje cenných nemovitostí. V závěru loňského roku prodala své sídlo na Malé Straně i kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a ulice Štěpánská.

„Očekáváme, že transakce bude dokončena během prvního pololetí 2016,“ potvrdila mluvčí banky Alena Nováková.

Podle informací LN je kupujícím Josef Koller, bývalý majitel největšího českého prodejce autosoučástek, společnosti Auto Kelly. Za budovy má zaplatit celkem přes miliardu korun, konkrétně 650 milionů za objekt na Václavském náměstí a dalších 400 milionů za sídlo banky.

„Kupujícím je český investor, s ohledem na probíhající jednání nemůžeme více komentovat,“ reagovala mluvčí. Banka se však nestěhuje a prostory si pronajala na dalších pět let.

Kimovi se tím vrací kolem 40 procent investice vložené do nákupu banky. Podle zdrojů LN za Expobank zaplatil kolem 90 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Od prodeje si banka slibuje významné navýšení kapitálu a rozvoj celé skupiny v dalších letech. Navyšování kapitálu však může mít vícero důvodů, například očekávání budoucích potíží.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...