2. října 2009 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská firma začala masivně skupovat akcie sociální sítě Facebook

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Akcie nejrozsáhlejší internetové sociální sítě Facebook začala skupovat ruská investiční firma Digital Sky Technologies (DST), a to přímo od jiných akcionářů sítě. Agentuře Reuters to v noci na dnešek oznámily dva informované zdroje.

Od založení před pěti lety se Facebook stal na internetu jednou z nejnavštěvovanějších destinací. Síť se stává čím dál větším rivalem zavedeným webovým gigantům jako Yahoo a Google.

Facebooku, který má mezi investory například i amerického softwarového giganta Microsoft, se již upsalo 300 milionů uživatelů. Síť se tak považuje za jednoho z nejslibnějších kandidátů na prvotní veřejnou nabídku akcií (IPO), přestože se nedávno nechal generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg slyšet, že to může nastat až za pár let.

"Jejich zájem u mě byl: 'Cokoli máte, vezmeme to,'" řekl jeden ze zdrojů, akcionář Facebooku. Souhlasil s tím, že své akcie ruskému investorovi prodá. DST přitom podle něj nabízí 14,77 dolaru (zhruba 260 Kč) za akcii, což je stejná cena jako při červencové nabídce pracovníkům a bývalým zaměstnancům Facebooku.

Zaměstnanci dostali přednostní právo své akcie společnosti prodat dál.

Bývalí zaměstnanci smějí kvůli vysoké poptávce prodat jen 29 procent. Po dvou velkých transakcích s akciemi Facebooku nyní DST drží 3,5 procenta sítě a podle druhého zdroje má další koupi rozjednanou, napsala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!