26. března 2010 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská móda upadá. Pomůže ji armáda, místo onucí zavede ponožky

Ruské armádní důstojnice dostanou nové uniformy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské armádní důstojnice dostanou nové uniformy. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruská móda zaznamenala v důsledku finanční krize stejně dramatický úpadek jako automobilový průmysl. Největší zakázkou v poslední době bylo převlečení ruské armády z onucí do moderních ponožek.

Ruští boháči sice nepřestali klást na svůj vzhled patřičný důraz, přesto se módní průmysl v Rusku ocitl v hlubokém úpadku. Ačkoliv se v Moskvě prakticky nezmenšil počet velmi drahých butiků, jejich domácí sortiment zaznamenal radikální změnu. Podle výzkumu společnosti Russian Trends Watch (RTW) dochází k zásadnímu úpadku kvality, a tak ruské modely dokážou ještě méně než dosud konkurovat zahraničním.
´
Ruský oděvní průmysl není schopen vyrobit prakticky žádný nový sortiment - přes 80 procent ruských návrhů realizují čínské nebo turecké továrny.

Dříve známí a skvěle placení návrháři vyklidili pole a na jejich místa nastoupily v oboru nevzdělané, leč bohaté a ambiciózní ženy a dcery ruských oligarchů. Být módní návrhářkou je sen mnohých dívek, jen málokterá ale cíle dosáhne.

I na Západě se do této oblasti byznysu dostávají podobně nevzdělaní lidé jen díky majetku svých otců či manželů. Ale konkurence je většinou brzy vytlačí z trhu.

Módní ateliér jako dárek milence
Ruské módní domy ovšem existují téměř výhradně díky osobním investicím oligarchů. Ti často jako dárek pořizovali svým ženám, sestrám, milenkám či dcerám módní ateliéry a umožňovali jim díky obrovským finančním injekcím existovat vedle několika profesionálních designérů, kteří se i bez "strýčka miliardáře" dostali na špičku ruského oděvnictví.

"Milují tu vznešenou atmosféru, ale absolutně neumějí řídit byznys a produkovat kvalitní oděvy," tvrdí módní redaktoři o těch majitelích podniků, kteří jsou financováni vlastní rodinou a nejsou schopni dosahovat zisku z prodeje svých produktů.

Nejznámějším příkladem je podle nich Kira Plastininová, osmnáctiletá dcera miliardáře Sergeje Plastinina, která s minimálními zkušenostmi a bez nadání neuspěla v USA, kam se snažila proniknout za pomoci tatínkových milionů, ale na ruském trhu se díky nim drží.

Ruské armádní důstojnice dostanou nové uniformy.

Naopak jedním z mála, kdo prorazil i ve světovém měřítku hlavně díky svému talentu a píli, je Valentin Judaškin. Jeho kvality oceňují i státní instituce. Jinak by nebyl vybrán jako ten, kdo má ztvárnit novou vizuální podobu ruské armády.

Právě Judaškin navrhl nedávno uniformu od ponožek až po čepice a namísto zastaralých onucí a nevkusných kšiltovek vytvořil moderní, slušivé kostýmy pro generály i vojíny. Vzhledem ke klesající úrovni oblečení v ruských luxusních buticích se může stát, že nejmoderněji a nejelegantněji oblékané budou ruské důstojnice.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky