Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská móda upadá. Pomůže ji armáda, místo onucí zavede ponožky

Ruské armádní důstojnice dostanou nové uniformy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské armádní důstojnice dostanou nové uniformy. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruská móda zaznamenala v důsledku finanční krize stejně dramatický úpadek jako automobilový průmysl. Největší zakázkou v poslední době bylo převlečení ruské armády z onucí do moderních ponožek.

Ruští boháči sice nepřestali klást na svůj vzhled patřičný důraz, přesto se módní průmysl v Rusku ocitl v hlubokém úpadku. Ačkoliv se v Moskvě prakticky nezmenšil počet velmi drahých butiků, jejich domácí sortiment zaznamenal radikální změnu. Podle výzkumu společnosti Russian Trends Watch (RTW) dochází k zásadnímu úpadku kvality, a tak ruské modely dokážou ještě méně než dosud konkurovat zahraničním.
´
Ruský oděvní průmysl není schopen vyrobit prakticky žádný nový sortiment - přes 80 procent ruských návrhů realizují čínské nebo turecké továrny.

Dříve známí a skvěle placení návrháři vyklidili pole a na jejich místa nastoupily v oboru nevzdělané, leč bohaté a ambiciózní ženy a dcery ruských oligarchů. Být módní návrhářkou je sen mnohých dívek, jen málokterá ale cíle dosáhne.

I na Západě se do této oblasti byznysu dostávají podobně nevzdělaní lidé jen díky majetku svých otců či manželů. Ale konkurence je většinou brzy vytlačí z trhu.

Módní ateliér jako dárek milence
Ruské módní domy ovšem existují téměř výhradně díky osobním investicím oligarchů. Ti často jako dárek pořizovali svým ženám, sestrám, milenkám či dcerám módní ateliéry a umožňovali jim díky obrovským finančním injekcím existovat vedle několika profesionálních designérů, kteří se i bez "strýčka miliardáře" dostali na špičku ruského oděvnictví.

"Milují tu vznešenou atmosféru, ale absolutně neumějí řídit byznys a produkovat kvalitní oděvy," tvrdí módní redaktoři o těch majitelích podniků, kteří jsou financováni vlastní rodinou a nejsou schopni dosahovat zisku z prodeje svých produktů.

Nejznámějším příkladem je podle nich Kira Plastininová, osmnáctiletá dcera miliardáře Sergeje Plastinina, která s minimálními zkušenostmi a bez nadání neuspěla v USA, kam se snažila proniknout za pomoci tatínkových milionů, ale na ruském trhu se díky nim drží.

Ruské armádní důstojnice dostanou nové uniformy.

Naopak jedním z mála, kdo prorazil i ve světovém měřítku hlavně díky svému talentu a píli, je Valentin Judaškin. Jeho kvality oceňují i státní instituce. Jinak by nebyl vybrán jako ten, kdo má ztvárnit novou vizuální podobu ruské armády.

Právě Judaškin navrhl nedávno uniformu od ponožek až po čepice a namísto zastaralých onucí a nevkusných kšiltovek vytvořil moderní, slušivé kostýmy pro generály i vojíny. Vzhledem ke klesající úrovni oblečení v ruských luxusních buticích se může stát, že nejmoderněji a nejelegantněji oblékané budou ruské důstojnice.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...