3. února 2010 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská naděje se opět odkládá. Superjet začne létat až v zimě

SuperJet 100 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SuperJet 100 |

MOSKVA Rusko opět odložilo první dodávky letounu Superjet 100, který je prvním ruským tryskovým letadlem pro civilní osobní přepravu od rozpadu Sovětského svazu.

Dodávky byly odloženy z prvního pololetí letošního roku na druhé. Původně přitom měly být zahájeny již koncem roku 2008. Suchoj má objednávky na zhruba stovku letounů Superjet. První místo na seznamu čekatelů má ruská vlajková letecká společnost Aeroflot. "Jednáme s Aeroflotem a dalšími zákazníky o novém harmonogramu dodávek," řekl šéf ruské státní společnosti United Aviation Corporation (UAC) Alexej Fjodorov.

Suchoj vyvíjí Superjet 100 ve spolupráci s italským výrobcem letecké a vojenské techniky Finmeccanica. Motory, které byly důvodem dřívějších odkladů, vyrábí ruská firma Saturn s francouzskou společností Safran, napsala agentura Reuters.

Superjet bývá označován za novou naději pro ruské výrobce letecké techniky, kteří jsou zastiňováni zahraničními konkurenty. Superjet může přepravovat 75 až 95 cestujících. Letoun bude konkurovat výrobkům brazilské společnosti Embraer a kanadské firmy Bombardier.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz