Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budeme mít připojení na zemi, na moři i ve vzduchu? Firma OneWeb poslala dalších 34 satelitů na oběžnou dráhu

Ruská raketa Sojuz-2.1b vynesla v noci na pátek úspěšně na oběžnou dráhu 34... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská raketa Sojuz-2.1b vynesla v noci na pátek úspěšně na oběžnou dráhu 34... | foto: Reuters

Bajkonur  Dalších 34 satelitů společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit celosvětovou internetovou síť, vynesla v noci na pátek úspěšně na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuz-2.1b. Zatímco prvních šest družic budovaného systému odletělo do vesmíru loni v únoru z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, Sojuz s aparáty OneWeb odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu.

Společnost OneWeb, sídlící v americkém státě Virginie, má v úmyslu vytvořit síť s přibližně 900 družicemi. Jejím cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoliv místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Noční start byl prvním z deseti letošních plánovaných letů, při každém z nich...
Raketa vynesla dalších 34 webových satelitů.

Noční start byl prvním z deseti letošních plánovaných letů, při každém z nich by se mělo na orbitu dostat 32 až 36 satelitů. OneWeb chce síť spustit v příštím roce, kdy by měla mít zapojených 648 družic, napsal server Spaceflight now. Omezený provoz by ale mohl začít už koncem letoška.

Firma OneWeb podepsala v roce 2015 s francouzskou společností Arianespace kontrakt na zajištění 21 komerčních letů s vynesením celkem 672 družic ruskými raketami Sojuz z Bajkonuru, z Kourou a také z ruského kosmodromu Vostočnyj.

V polovině loňského roku zahájila další americká společnost SpaceX realizaci podobného projektu Starlink. Jde o širokou satelitní síť pro zajištění vysokorychlostního přístupu na internet z kteréhokoli místa na Zemi. Tvořit ji má celkem až 12 000 družic. Prvních 60 se dostalo na oběžnou dráhu v květnu a další následovaly v listopadu a při dvou letech minulý měsíc.

SpaceX chce letos s družicemi startovat každé dva až tři týdny. Cílem je do poloviny roku dosáhnout operační provoz zaměřený na zpřístupnění internetu v Kanadě a USA a v příštím roce ve zbytku světa.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...