15. července 2011 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská Sberbank koupila české pobočky Volksbank

Volksbank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volksbank |

VÍDEŇ Největší ruská banka Sberbank se dohodla na koupi východoevropské divize rakouské firmy Österreichische Volksbanken, včetně českých poboček. Oznámila to rakouská společnost.

Ruským stát vlastněná Sberbank chce převzetí divize Volksbank International (VBI), jejíž součástí je i česká Volksbank CZ, využít k zahájení expanze v Evropě.

Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Podle zdrojů agentury Reuters je nicméně Sberbank ochotna za 51procentní podíl ve VBI zaplatit 590 milionů eur (14,4 miliardy Kč). Firmy chtějí transakci, která nezahrnuje rumunské aktivity VBI, dokončit ještě v letošním roce.

Volksbanken je čtvrtou největší bankou v Rakousku. Firma potřebuje peníze na splácení státní pomoci v hodnotě miliardy eur, kterou obdržela během finanční krize.

Sberbank tento týden oznámila, že v prvním pololetí ztrojnásobila čistý zisk na 171,3 miliardy rublů (105 miliard Kč) z 60,7 miliardy rublů před rokem. V celém letošním roce počítá banka s nárůstem čistého zisku na 230 až 250 miliard rublů z loňských 182 miliard rublů.

ČTK, Lidovky.cz