24. října 2014 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská Sberbank si stěžuje u soudu EU kvůli západním sankcím

Pobočka banky Sberbank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka banky Sberbank. | foto: Quka / Shutterstock.comShutterstock

LUCEMBURK Největší ruská banka Sberbank napadla u Soudního dvora Evropské unie západní sankce. Společnost postihly kvůli roli Ruska v ukrajinské krizí. Sberbank zatím - v souladu s běžným postupem v podobných případech - nezveřejnila žádné další detaily.

Sberbank je jednou z pěti ruských bank, které se staly terčem západních protiruských sankcí v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Kromě Sberbank podléhají sankcím Evropské unie také ruské finanční instituce VTB, Gazprombank, Vněšekonombank a Rosselchozbank. Restrikce zakazují občanům EU a evropským společnostem nakupovat nebo prodávat akcie, dluhopisy či další finanční nástroje s delší než devadesátidenní dobou splatnosti, které Sberbank vydá.

PSALI JSME:

Sberbank působí i na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG s hlavním a jediným akcionářem Sberbank Rusko.

Ke stejnému kroku jako Sberbank se odhodlala také ropná firma Rosněfť.

List Financial Times minulý týden uvedl, že Rosněfť se na počátku října obrátila na Soudní dvůr EU a domáhá se toho, aby Evropská rada zrušila rozhodnutí, které Rosněfti, jiným ruským energetickým podnikům a některým velkým ruským bankám prakticky odepřelo přístup k penězům na evropských kapitálových trzích.

Lidovky.cz, ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.